Dva šesťáci a jedna sedmačka si hned ráno pořádně přihnuli z láhve rumu. Jeden z party následně ve škole upadl do bezvědomí, tři opilí školáci skončili v nemocnici. 

Vše se odehrálo v předvánočním čase. Ve čtvrtek 19. prosince ráno se na autobusové zastávce v Plumlově setkává skupinka školáků. Abychom ochránili jejich pravou identitu, vzhledem k jejich nezletilosti, říkejme jim Adrian, Boris, Claudie a Dominika. Chlapci navštěvují šestou třídu, dívky chodí do sedmičky.

Boris vytahuje z baťůžku láhev rumu a děti začínají popíjet. Dominika se pití neúčastní, nebo si jen zlehka „lízne“, za to kluci, a především Adrian, se vůbec nešetří. Ten navíc pití rumu prokládá energetickým drinkem, a tak se účinky na jeho organismus ještě násobí.

Děti pokračují s pitím i při cestě do školy, a dokonce i v ní před začátkem vyučování. Začíná první hodina, Adrianovi se udělá hodně zle a zvrací.

Ze zvratků je cítit alkohol, střídavě omdlévá a upadá do bezvědomí.

Na podněty a předlékařskou pomoc ze strany učitelů reaguje jen s obtížemi. Stačí ovšem prozradit, že s ním pili i Boris, Claudie a Dominika.

Přivolaná záchranka je ve škole do deseti minut, na místě rozjíždí vyšetřování události i policisté, provádí výslechy a testují označené děti na přítomnost alkoholu. Boris i Claudie „nadýchají“, Dominika nikoliv.

Záchranka tedy odváží do prostějovské nemocnice k dalšímu ošetření tři děti, Dominiku škola předává do péče jejich rodičů.

To je tedy v kostce popsaný případ, který mohl mít opravdu děsivé následky. Naštěstí měl v tomto konkrétním případě dobrý konec, všechny děti jsou už nyní v pořádku.

Opilost u dětí? Nejde o výjimky

Případy dětských opilců bohužel nejsou v dnešní době ničím výjimečným a na dětském oddělení v Nemocnici Prostějov jich ročně evidují až 20.

„Předvánoční případ byl raritnější jedině načasováním - obyčejně se totiž dětští opilí pacienti dostanou do péče lékařů spíše v letních měsících - na konci školního roku, v době festivalů a zábav nebo i na Velikonoce,“ sdělila mluvčí prostějovské nemocnice Radka Miloševská.

Scénář podle ní nejčastěji probíhá tak, že dítě do nemocnice přiveze rychlá záchranná služba. Lékaři poté u dětského pacienta monitorují životní funkce. Druhý den je obvykle takový pacient propuštěn domů do domácí péče.

„Konzumace alkoholu u dětí je velmi nebezpečná, protože dětský organismus jej neumí odbourávat tak jako u dospělých. Otrava alkoholem tak může negativně ovlivnit vyvíjející se organismus,“ dodala mluvčí Miloševská.

Policie k věci

Policie zatím vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nechce plumlovský případ příliš komentovat.

„Můžeme potvrdit, že šetříme incident z jedné základní školy na Prostějovsku, při kterém několik dětí před Vánoci požilo alkoholický nápoj. S ohledem na věk zúčastněných však v tuto chvíli bližší podrobnosti sdělovat nebudeme,“ sdělil policejní mluvčí František Kořínek.

Podle metodických pokynů

Ředitelka plumlovské základní školy Simona Zapletalová vzhledem k citlivosti tématu rovněž chrání identitu žáků.

„Nezlobte se, co se přesně ve škole stalo, nechci příliš rozebírat, nicméně ale k určitým věcem s případem souvisejících se vyjádřit ze své pozice mohu. Předně jsme měli opravdu strach o život jednoho z žáků,“ uvedla ředitelka Zapletalová s tím, že spolu s učiteli při péči o žáka postupovali přesně podle metodických pokynů.

„Jsme na řešení těchto situací vyškoleni,“ doplnila ředitelka.

Dobrá spolupráce s rodiči

Hodně si podle svých slov také váží přístupů rodičů, jejichž děti byly do incidentu zapleteny.

“Ihned po události jsme rodiče samozřejmě kontaktovali, ti bezprostředně na to přijeli. Někteří byli v šoku, nicméně se všemi byla příkladná domluva. Šlo o rozumné rodiče, kteří pochopili, že se stalo opravdu něco vážného. A následně při řešení situace i skvěle spolupracovali,“ ozřejmila ředitelka školy.

Důležitá prevence

Velmi důležité podle ní bylo, aby se i ostatní žáci školy dozvěděli, co se ve škole odehrálo a byli před podobným jednáním varováni.

„Hned následující den po incidentu proběhly mimořádné třídnické hodiny, aby žáci pochopili rizika související s užíváním alkoholu a upevnili se zdravé postoje. Informace byly dávkovány vždy úměrně věku dětí, k různým věkovým skupinám se tedy hovořilo odlišným způsobem,“ popsala ředitelka Zapletalová.

Po Vánocích pak navíc následovaly další třídnické hodiny, na kterých se problematika znovu rozebírala, navíc už i s žáky, kteří předtím byli do osudné záležitosti zapleteni a vrátili se do výuky. Mimochodem je čekal postih dle klasifikačního řádu.

Za zmínku také stojí, že v plumlovské škole se prevenci používání návykových látek i dalším nebezpečím, které mohou na děti v dnešním světě číhat, pečlivě věnují.

„V průběhu roku 2019 nám například všechny děti v rámci druhého stupně školy absolvovaly přednášku akreditovaného odborníka z P-centra na téma nebezpečí užívání návykových látek,“ sdělila ředitelka školy s tím, že letos chystají ve škole přednášku o nebezpečích plynoucích s využíváním sociálních sítí.

I sociální sítě mohou být nebezpečné

„Snažíme se na škole o prevenci dbát a program přednášek a diskusí neustále obměňovat a rozšiřovat,“ doplnila ředitelka školy.

A aby toho nebylo málo, s prevencí cílí i na rodiče a příbuzné dětí.

„Na konci února chystáme přednášku o nebezpečí sociálních sítí i pro rodiče a širší veřejnost. Půjde o velmi kvalitní seminář, jehož přednášejícím bude PhDr. René Szotkowski, Ph.D, lektor z Centra prevence rizikové virtuální komunikace E–Bezpečí, který se dnes a denně setkává s řešením nevhodného chování nejen dětí na sociálních sítích. Tímto všechny rodiče i případné další zájemce z řad plumlovské veřejnosti zvu na opravdu zajímavou, leč trošku stresující přednášku, která vám odhalí, co se opravdu děje na sociálních sítích,“ uvedla k chystané akci ředitelka Zapletalová.