Zatímco ještě začátkem ledna Šimpyho lidé viděli v kraji Vysočina nedaleko Vírské přehrady, nyní chodí policistům hlášení o jeho pohybu v okrese Chrudim.

„Ve dnech 9. , 12. a 15. února jsme na linku 158 obdrželi informaci o výskytu makaka. Bylo to v Kladně, Vrbatově Kostelci a Javorném – Travné. Vypadá to, že se nám do chrudimského okresu přesunul z Vysočiny," informoval o tom tiskový mluvčí policie Lukáš Maier.

„Policisté vždy místo hlášeného výskytu prověřili, ale makaka již nenalezli. O výskytu jsme informovali ZOO Olomouc. Odchyt je však z jejich strany neproveditelný, radius pohybu opičáka je totiž velký,“ řekl Maier.

Šimpy si užívá svobody už dlouhé měsíce. Zimou netrpí a potravu si obstará.

Šimpy prozkoumal už tři kraje

Dva samci makaka červenolícího utekli ze zoologické zahrady na Svatém kopečku 22. června. Zpočátku se drželi pohromadě, ale poté se jejich cesty rozdělili.

Zatímco Tatin se pohybuje a "táboří" v okolí Olomouce, dobrodružnější Šimpy se na své již více než sedmiměsíční pouti vydal prozkoumat tři kraje.

Kromě Olomouckého a Vysočiny zavítal i do Pardubického kraje.

V listopadu zahlédli lidé Šimpyho nedaleko Poličky. Tam se ho policisté pokusili odchytit, opičák ale vyšplhal na strom a poté utekl.

O dva dny později Šimpy strážníky pokoušel znova. Ti jej zahlédli, když se promenádoval po silnici mezi Baldou a Stašovem na Svitavsku.

Tatin mezi Hlubočkami a Pohořany

Tatina naposledy viděli lidé v lesích na okraji Libavé.

„Je to tři čtyři týdny. Hlášení teď nejsou tak častá, protože lidé se v zimě v přírodě nepohybují tak často jako v létě,“ uvedla zooložka olomoucké zoo Jitka Vokurková.

„Pohybuje se v oblasti mezi Hlubočkami a Pohořany,“ podotkla.

Podle zooložky nestrádá ani jeden z opičích uprchlíků.

„Zdržují se poblíž krmelců a míst, kde se dá najít něco k snědku. Nestrádá ani jeden,“ dodala Vokurková.

Odchytit nezbedné opičáky se pokoušeli nejen zoologové, ale i policisté nebo myslivci. Všichni marně.

Nyní už odborníci upustili od možnosti uspání zvířat. Podle odhadů by mohla následně vyšplhat na strom a poté z výšky spadnout na zem a zranit se.

Ve hře tak zůstává léčka s bednou plnou potravin. Opičáci jsou však velmi chytří a dokážou i léčku prohlédnout.

(tau, ron, sir)