To, že se v okolí potuluje opice nahlásili kolemjdoucí svitavské policii v neděli odpoledne. „Zahlédla ji také policejní hlídka u obce Petrušov nedaleko Moravské Třebové. Opička seděla na poli, ale záhy zmizela policistům z očí. Uprchla do lesa,“ uvedla Anna Štegnerová, tisková mluvčí svitavské policie.

„Mohu potvrdit, že je to jedno z našich uprchlých zvířat, které při migraci překročilo hranici Pardubického kraje,“ informovala mluvčí Zoologicé zahrady na Svatém Kopečku Hana Labská.

Oba samci opustili zahradu už 22. červa, když utekli z takzvané polepšovny. Ta sousedí s volným výběhem makaků a za trest tam putují jedinci, kteří už příliš dotírají na procházející turisty. „Opice se zdržovaly několik dnů v Těšíkově, kde plenily zahrádky v chatové oblasti. Náš pokus o odchyt byl neúspěšný, banány a další ovoce je nezlákaly,“ posteskla si Labská.

„Bohužel o druhém makakovi, jehož stopa končí na území Libavé, nemáme již delší dobu žádné zprávy. Můžeme jen doufat, že je také v pořádku,“ dodala.

Vedení zoo čeká, až se opice trochu usadí a po ochlazení ubude potravy na zahrádkách a podobně.

„Odchyt by byl možný, pokud by se zvíře delší dobu zdržovalo na jednom místě. Například se vracelo do jedné zahrádky, pokud bychom takovou informaci obdrželi, bylo by možné položit takzvaný lapák s návnadou a opici odchytit. Rozhodně však není vhodné, aby se o odchyt pokoušeli laici. Zvíře by mohli zranit,“ vysvětlila Labská. (jm)