„Je to loňský samec labutě velké, mládě. Vidíme vybarvení křídel, má je ještě hnědá,“ ukazuje velkého ptáka Ondřej Csik, ošetřovatel uničovské záchranné stanice. Labuť letěla nad areálem uničovského Unexu a nezvládla úsek nad dráty vysokého napětí. Zranění to bylo vážné.

„Dokonce šance na přežití byla padesát na padesát. Ale zaplať Pán bůh a i díky tomu, že máme v Litovli veterinu, která nám pomáhá, ve dne v noci, se ho podařilo zachránit,“ říká Csik.

Křídlo lékaři operovali skoro tři hodiny.

„Museli jsme jej do poloviny amputovat. Bylo tam utržené svalstvo, spálené od elektřiny. Zranění bylo jedno z nejvážnějších, které jsem kdy viděl. Pták už sice létat nebude, ale rána se zacelila, zahojila, vypadá to hezky,“ popisuje zákrok ochranář.

Mladý samec se dostal do potíží po vánocích. Do Záchranné stanice volal mistr z Unexu, že mají labuť s poraněným křídlem.

„Labuťáka zavřeli do továrny, do bedny. Když jsem tam přijel, po zjištění zranění jsem hned volal veterinu a vyšli mi vstříc. Okamžitě jsme ho operovali, pak tam zůstal asi den na pozorování a teď je u mě. Daří se mu dobře,“ říká Ondřej Csik, který teď pro ptáka hledá nový domov. Výběr bude pečlivý.

Šance na klidný život

„Zkušenost s vypuštěnými ptáky není dobrá. Například kačeny, kormorán, kteří nelétali, se najednou jakoby ztratili. Co se týče labutě, našel jsem je umlácené, jedna byla zastřelená. Nemá cenu to ale už řešit, pachatel je neznámý. Zkoušeli jsme to i s policí, ale někteří lidé jsou takoví. Z toho důvodu, jsem se rozhodl, že se pták přidá zase k nějaké labuti, která nemůže létat a může žít řadu dalších let,“ doufá.

Má už několik vytipovaných lokalit a volit bude tu, kde je víc ptáků, tak, aby samec mohl jít do páru.

„Jednou z variant je chovatel, který má svůj oplocený rybník, kde by mu nikdo neublížil. Ale rozhodně vytipuji tu nejlepší možnost, aby mu bylo dobře, mohl klidně žít a být v přírodě, ale tak aby mu hlavně člověk neublížil. Samozřejmě jej může napadnout i predátor. Labuť chodí na břeh, pase se, může na ni zaútočit liška, toulavý pes, ale největší nebezpečí přichází od člověka. Tomuhle samci to ale hrozit nebude, o to se postarám,“ uzavírá. (paš)