Jde o moderní O-rameno druhé generace, které nemocnice pořídila jako první u nás, doplněné velmi přesnou navigací, s níž mohou olomoučtí neurochirurgové pracovat dokonce jako první v celé východní Evropě. Technologii za 25 milionů korun budou lékaři využívat při některých zákrocích na mozku a zejména u operací páteře.

O-rameno II. generace společně s další technologií pro specializované neurochirurgické výkony již dorazilo do Olomouce a v těchto dnech proběhla jeho montáž na operačních sálech neurochirurgické kliniky. Jde o absolutní špičku.

„Jedná se o přístroj blížící se přesností zobrazení peroperačnímu CT. Kombinace načtených dat s předoperačními vyšetření umožní následně 3-D zobrazení ve virtuální realitě,“ popisoval přednosta Neurochirurgické kliniky FN Olomouc Miroslav Vaverka.

Novinka umožní šetrnější, přesnější a bezpečnější postup při operacích mozku a páteře. Znamenat bude také menší radiační zátěž pro pacienty i personál na sále.

„Přístroj zpřesňuje zavedení kovových implantátů, a to zejména v anatomicky choulostivých lokalitách nebo při pokročile degenerované páteři. Rovněž umožňuje v závěru operace finální kontrolu zavedení, tím odpadá nutnost pooperačního CT, které je žádoucí ve vysokém procentu případů,“ vysvětloval výhody docent Vaverka.

Systém ještě musí projít přísnými zkouškami a teprve poté jej budou moci specialisté začít využívat při operacích pacientů. První z nich budou s pomocí nové technologie operováni na přelomu letošního listopadu a prosince.