Jedná se o přístroj NGenuity®3D a experti díky němu hovoří o revolučním skoku v kvalitě zobrazování operačního pole. V České republice s ním kromě specialistů z Olomouce pracují už jen lékaři ve fakultních nemocnicích v Praze, Brně a Ostravě.

„Přístroj se používá u operací zadního segmentu, tedy sítnice a sklivce, a u katarakty, tedy při odstranění šedého zákalu,“ vysvětlil primář Oční kliniky FN Olomouc Michal Hrevuš.

Novinka se skládá z ploché 3D obrazovky s rozlišením 4K, 3D HDR kamery, výkonného počítače, který umí zpracovat 3D obraz ve vysokém rozlišení, a unikátní konzole.

Nejmodernější verze přináší podle odborníků dříve netušené zobrazovací možnosti. 3D kamera se napojuje na operační mikroskop a obraz se přenáší na velký LCD panel. „Digitalizovaný obraz je větší a lze s ním dále pracovat,“ popisoval Zdeněk Plešek ze společnosti Alcon.

Kromě samotného operačního pole má lékař na monitoru k dispozici také více důležitých údajů o stavu pacienta. „Obraz může různě upravit, například použít barevný filtr, jímž zvýrazní vybrané oční struktury a vrstvy tkáně. Zvyšuje se tak chirurgický komfort a zlepšuje se vizualizace operované části oka,“ dodal Plešek.

Primář Hrevuš si nejnovější NGenuity®3D vyzkoušel už v loňském roce a byl z přístroje nadšený. „Díky většímu zobrazení operačního pole mám lepší přehled o tom, co se v oku děje. Je to skvělý pomocník při adaptaci na takzvanou heads-up chirurgii, tedy nový přístup k operativě, kdy není nutné sledovat mikroskop, nýbrž výkon kontrolujete s ´hlavou nahoře´ na obrazovce. Je skvělé, že teď už máme přístroj na klinice natrvalo,“ ocenil.

Nový zobrazovací systém zatím oční lékaři FN Olomouc využili při zhruba dvou desítkách výkonů. „Jeho vytížení bude intenzivnější. Budeme jej využívat na všechny nitrooční operace, kterých provádíme přes dva tisíce ročně,“ doplnil primář Hrevuš.