Ve firmě tak zůstane zhruba 900 lidí, informoval o tom mluvčí společnosti Karel Samec.
Největší výrobce textilu v zemi je od ledna v úpadku a hrozí mu konkurz. Razantní snížení nákladů by mohlo být jednou z cest, jak se mu vyhnout. Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun.
Podle Samce vedení firmy propouštěním reaguje na současný ekonomický stav, objem zakázek a nedostatek peněz na provoz. Konkurz na Oděvní podnik zatím vyhlášen nebyl, podle vedení podniku je ale pravděpodobný.
"Dalším čekáním by se ještě více prohlubovala ztráta hospodaření a snižovala majetková podstata firmy," uvedl Samec.
OP výrobu v Prostějově sestěhuje do jedné dílny, kde bude podle všeho fungovat pouze výroba tzv. měřenek, tedy obleků na míru.
Na měřenky sázel už v roce 2008 předseda představenstva OP Milivoj Žák.
„Budeme se věnovat především takzvaným měřenkám. To jsou obleky šité na míru. Svoje míry nám pošle elektronickou poštou třeba zákazník ze Skandinávie a my mu za čtyři týdny dodáme oblek,“ popsal před zhruba dvěma roky v rozhovoru pro Deník s tím, že firma ročně ušije statisíce takových obleků.
„Především pro Brity, Skandinávce, ale i Němce a Francouze,“ poznamenal k tomu.
Už pětadvacátého ledna letošního roku se ale ukázalo, že obelky na míru OP nespasí. Podnik totiž skončil se závazky ve výši 1,6 miliardy korun v úpadku. Nyní jej čeká konkurz.
Šnace na nové místo je mizivá
Drtivé většině ke konci dubna propuštěných zaměstnanců OP nezbude, než se zaevidovat na úřadech práce. Šance, že by hned po odchodu z OP našli místo jinde, je mizivá.
„Moje máma dostala výpověď z OP už před více než rokem a dosud si jinou nenašla. Občas bere jen nějaké brigády. Je totiž vyučená šičky a ty dnes nikdo nechce,“ vrtěla hlavou studentka prostějovské soukromé oděvní školy, která sídlí přímo v areálu OP.
Vojtěch Pospíšil, ředitel Úřadu práce Prostějov, vzkázal:
„Hned třetího května vyšleme do Oděvního podniku několik týmů. Dvoučlenný tým poradců tam lidem poskytne základní informace o právech a povinnostech uchazečů o zaměstnání. Desetičlenný tým zprostředkovatelů pak bude přijímat bývalé zaměstnance do evidence úřadu práce. Pětičlenný tým referentek insolvence pak bude řešit žádosti o výplaty dlužných mezd.“
Za první tři měsíce letošního roku vykázal OP provozní ztrátu 104 milionů korun. Kvůli tomu, že nemá zajištěné provozní financování, je kapacitně vytížený jen z 30 procent.
Řešením situace v OP mohla být zvažovaná reorganizace. Vedení firmy samo ale od vypracování plánu ustoupilo. Krajský soud v Brně proto s návrhem oslovil věřitele OP i další subjekty, konkrétní restrukturalizační plán ale nepředložil nikdo.
Radim Havlík a ČTK