„V pátek policisté ve firmě Stylers made to measure GmbH provedli prohlídku. Zabavili tam počítače,“ informoval právní zástupce Oděvního podniku Petr Dítě.

Zásahu předcházelo trestní oznámení Oděvního podniku na jednatele Stylers made to measure GmbH. „Ten měl jako dřívější zaměstnanec OP přístup k naší patentově chráněné měřenkové výrobě. Obáváme se, že z jeho strany mohlo dojít ke zkopírování systému tvorby měřenek, střihů i databáze našich zákazníků,“ vyjádřil se Petr Dítě.

Zdůraznil, že pokud se takové podezření prokáže, půjde o poměrně velké poškození Oděvního podniku a jeho věřitelů.

Bartoš k věci

Radek Bartoš, státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ostravě – pobočky v Olomouci prohlásil: „V této věci je dáno důvodné podezření ze spáchání trestných činů porušení chráněných průmyslových práv, porušení autorského práva a práv k databázi.“ Zmínil se, že jak Oděvní podnik, tak Stylers made to measure GmbH podnikají ve výrobě oděvů na míru, takzvaných měřenek a potvrdil, že zaměstnanci obchodní společnosti Stylers made to measure GmbH dříve pracovali v OP.

Michal Šmíd, jednatel Stylers made to measure GmbH, tvrdí: „K problematice, kterou nyní prošetřují policisté, připravujeme rozsáhlou právní ochranu, která může zasáhnout i do dávné minulosti Oděvního podniku.“

Měřenky alias zlaté vejce

O měřenkové výrobě, která v OP přežívá jako jediná, se v podniku mluví jako o zlatém vejci. Obleky na míru totiž poptávají nejen tuzemští zákazníci, ale především ti zahraniční. „Měřenky jsou nejvíc žádané v Británii a zemích Beneluxu,“ přiblížila již dříve Helena Vyroubalová, šéfka odborů Oděvního podniku.

Spočítala, že nyní v měřenkové výrobě OP pracuje 130 lidí. „Do konce roku zakázky nasmlouvané máme. Co bude dál, je na věřitelých,“ vyjádřila se.

Oděvní podnik, pro nějž v dobách největší slávy pracovalo až deset tisíc lidí, skončil před půl rokem se závazky ve výši 1,4 miliardy korun v konkurzu. Nyní dluží více než dvě miliardy korun. Chystá se rozprodávat své provozy, sklady i rekreační centra.