„Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje oproti předchozímu hodnocení zaznamenala úbytek pozitivních případů. Průměrná týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel klesla na hodnotu 1 748,2 potvrzených případů,“ informovala v pátek mluvčí KHS Markéta Koutná. Před týdnem byl ukazatel na hodnotě 2 193,9.

Relativní pozitivita indikovaných testů za posledních sedm dní v Olomouckém kraji dosahuje hodnoty 45 procent. Odhad R je 0,81.

„Epidemiologická situace v Olomouckém kraje je i nadále hodnocena jako nestabilní,“ uvedla mluvčí Koutná.

Denní přírustky covid pozitivních v Olomouckém kraji, situace k 10. 2. 2022Denní přírustky covid pozitivních v Olomouckém kraji, situace k 10. 2. 2022Zdroj: MZČR

Hygienici evidují za období od 4. do 10. února celkem 14 022 osob s pozitivním výsledkem testu na přítomnost koronaviru.

Nejvyšší záchyt je v okrese Olomouc (5 800), následuje Přerov (2 738), Prostějov (2 489), Šumperk (2 342) a Jeseník (653).

„V mezi týdenním srovnání zaznamenáváme pokles procentuálního nárůstu nově pozitivních osob,“ sdělila Koutná.

Očkovací centrum v olomoucké fakultní nemocnici. Ilustrační foto
Zájem o vakcínu upadá, očkovací místa omezují provoz. Ve fakultce načas zavře

Hospitalizovaných mírně ubylo

V nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku bylo v pátek dopoledne hospitalizováno s covidem 66 pacientů – v pondělí jich bylo 62.

„Nejvíce je hospitalizováno v Nemocnici AGEL Prostějov, ve které se zdravotníci starají o 29 pacientů, ve vážném stavu je 5 pacientů, z toho 3 na umělé plicní ventilaci. Dalších 26 nemocných je v Přerově. V nemocnici ve Šternberku pak zdravotníci pečují o 11 pacientů s Covid-19, kdy jeden vyžaduje podporu umělé plicní ventilace,“ informovala mluvčí Agelu Michaela Čížková s tím, že celkem 3 hospitalizované pacienty má Nemocnice AGEL Jeseník.

Hygienici opět apelují na odpovědnost každého při dodržování základních hygienických pravidel.

„Lidé, kteří jsou nemocní, ať už jde o onemocnění COVID-19 nebo o jinou respirační infekci, by měli být ke svému okolí ohleduplní a pokud se necítí dobře, měli by zůstat doma a nákazu neroznášet. Toto základní pravidlo je ten nejjednodušší způsob, jak může každý z nás přispět a zabránit tak případnému šíření nemoci,“ připomněla Markéta Koutná.