Za neděli, kdy se méně testuje, potvrdili v laboratořích v Olomouckém kraji 469 nových nákaz. Je to více než dvojnásobek minulé neděle a čtyřnásobek předchozí.

Sedmidenní krajská incidence v pondělí poskočila na 1139 z nedělních 1099 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Největší nemocnost je na Šumpersku, 1544 případů, následují Přerovsko, 1191, Olomoucko, 965, Jesenicko 888 a Prostějovsko s 712 případy.

„Krajská hygienická stanice v uplynulém týdnu zaznamenala skokový nárůst nových případů. Relativní pozitivita indikovaných testů za posledních sedm dní dosahuje hodnoty 34,2 procent. Odhad R je v Olomouckém kraji 1,85,“ informovala v pátek mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným covidem v Olomouckém kraji k 23. 1. 2022Denní přehled počtu osob s nově prokázaným covidem v Olomouckém kraji k 23. 1. 2022Zdroj: MZČR

Epidemiologická zátěž stoupla od minulého hodnocení ve všech věkových kategoriích.

„Nejvyšší počet nově zachycených nákaz je stále mezi mladistvými ve věku 16 až 19 let a dětmi ve věku 12 až 15 let,“ sdělila v pátek Koutná.

Nárůst virové zátěže v populaci dokládá situace ve školách. KHS zaznamenala jak vyšší záchyt pozitivních antigenních testů při preventivním testování ve školách, tak vyšší počet škol řešených v souvislosti covidem.

Pokrytí 5G. Ilustrační koláž
5G v Olomouckém kraji: jak postupuje pokrytí

Hospitalizovaných ubývá

Nárůst pozitivně testovaných se zatím v nemocnicích neprojevuje. Podle hygieniků se potvrzuje, že nákaza zapříčiněná omikronem má většinově spíše mírnější průběh.

„V souhrnu o 13 pacientů klesl od minulého pondělí počet pacientů s onemocněním Covid-19 v nemocnicích AGEL Středomoravské nemocniční. Aktuálně v nich zdravotníci pečují celkem o 27 nemocných,“ informoval v pondělí mluvčí nemocnic Adam Knesl.

Kamion, který ve čtvrtek v obci Horní Loděnice nezvládl jízdu v zatáčce, jen těsně minul chodkyni. Těžký kolos havaroval a převrátil se na bok. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.
VIDEO: Letící kamion v Horní Loděnici a chodkyně se znovu narodila

Nemocnice AGEL Šternberk je i na začátku tohoto týdne bez covidových pacientů.

V souvislosti se šířící se nakažlivější mutací stoupá vytíženost na všech odběrových místech na PCR testy v AGEL SMN.

„Za celý minulý týden v nich zdravotníci odebrali vzorek u více než 3300 lidí a pozitivita testů dosahuje téměř 40 procent,“ sdělil Knesl s tím, že na zvýšenou poptávku po testování zareagovala například prostějovská nemocnice otevřením odběrového místa i v neděli a jeho prodloužením ve všedních dnech o hodinu déle.

Leo Haluza.
Devadesátky? Bylo to jak v seriálu, říká dlouholetý šéf kriminálky

KHS opakovaně apeluje na osobní odpovědnost každého při dodržování základních hygienických pravidel.

„Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a nechat se preventivně vyšetřit na nejbližším odběrovém místě, a tím zabránit případnému šíření nemoci,“ připomněla Koutná.

Stavba plaveckého bazénu ve Šternberku. 19. ledna 2022
VIDEO: Bazén ve Šternberku už se rýsuje. Zádrhelem může být hloubka