Od 1. března musí lidé zůstat ve svých okresech. Výjimku ze zákazu mají cesty do práce, k lékaři či na úřady, pro které je ale nutné předložit vyplněný formulář či čestné prohlášení. Omezení však platí i uvnitř okresu. Na vycházku do přírody, zaběhat si či zajezdit na kole mohou podle vládních zařízení lidé pouze na území své obce.

Například Olomoučané by tak neměli oddychovat na Poděbradech, které spadají do katastrálního území Horky nad Moravou. Hranici v úseku mezi Řepčínem a Chomoutovem tvoří Mlýnský potok a na loučkách s dřevěnými lávkami končí území Olomouce ještě před parkovištěm.

„Katastrálně spadají Poděbrady pod Horku, ale obyvatelé Horky omezení i tak respektují, mají zahrady a zdržují se na nich,“ reagoval starosta Horky nad Moravou Luděk Tichý. Horečáci mají k dispozici k vycházkám či vyjížďkám na kole i přilehlé lužní lesy s Loveckou chatou.

Olomoučané? Třeba do Černovírského lesa

Olomoučané mohou kromě městských parků či Holického lesa využít k oddychu například Černovírský les mezi Chválkovicemi a Černovírem, Chomoutovská jezera nebo lesnaté části Svatý Kopeček a Radíkov.

Obyvatelé Slatinic by se podle nařízení neměli vydávat na vrchol Velkého Kosíře, který spadá pod sousední Slatinky. Lidé z Kozlova nyní nemohou ani o víkendu k prameni Odry, protože vyvěrá za hranicí obce ve vojenském újezdu.

Lidé z Luké mají vyhráno

Procházek si naopak užijí obyvatelé Luké, kam spadá Špraněk s Javoříčskými jeskyněmi, Mladečtí mají vyhráno s Třesínem, obyvatelé Náměště na Hané s Terezským údolím. Volnost mohou čerpat lidé žijící v Nové Hradečné, na jejímž území leží vrcholové skalisko Bradlo.

Policie zamíří tam, kde se budou shlukovat lidé

Policie nemá kapacity hlídat všechny příjezdové cesty k turistickým cílům na Olomoucku, aby zkontrolovala, jestli lidé na vycházce mají na území bydliště, a jak uvedla, už vůbec nechce lidi šikanovat.

„Budeme vyjíždět a v místech, kde by došlo ke shlukování většího počtu lidí, upozorníme a přikročíme k sankcím, pokud by lidé neuposlechli pokynu policistů. Věříme, že se lidé budou chovat zodpovědně a sníží mobilitu a kontakty, což je smyslem opatření,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Epidemiologové: Dodržujme opatření

Podle epidemiologů by lidé neměli hledat způsoby, jak nařízení omezující volný pohyb obelstít a vyrážet mimo území obce, pokud k tomu nemají vážné důvody.

„Vyhlášení nouzového stavu a usnesení o přijetí krizového opatření má za cíl omezit pohyb občanů a bylo přijato z důvodu snížení mobility, kontaktů tak, aby bylo zabráněno šíření koronaviru,“ zdůraznila v pondělí Andrea Škurková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. „Epidemiologická situace si žádá přísnější protiepidemická opatření a je na nás všech, jak k nim budeme přistupovat,“ apelovala.

V Olomouckém kraji aktuálně bojuje s nákazou 6 210 lidí. Epidemie zesílila, denní přírůstky se v minulém týdnu zvýšily. Nejhorší je situace na Přerovsku, kde je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní 557 případů. Následují Jesenicko s 532 nakaženými, Olomoucko se 470 a Prostějovsko s 348. Nejklidnější je situace na Šumpersku s 307 případy.

Co můžu a nemůžu?

Mohu opustit svoje bydliště za jiným účelem - vycházka, venčení psů apod.?

ANO. Na vycházku můžete přes den (od 5 do 21 hod) po celém území obce, nikoliv okresu. Venčení psů v noci je do 500 metrů od bydliště.

Mohu si jít zaběhat?

ANO, běhat lze přes den (od 5 do 21 hod) na celém území obce, nikoliv okresu. Přitom by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

Mohu přejíždět mezi jednotlivými městskými částmi?

ANO. Mezi městskými částmi platí stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu.

Můžu jít na výlet do přírody a překračovat hranice okresu? Pobyt v přírodě přece nemůže ničemu vadit.

To nelze, pobyt v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu.

Co mi hrozí, když nebudu nařízení respektovat? Jaké jsou sankce?

Jedná se o krizové opatření vlády, povinnost jej dodržovat stanoví krizový zákon. Za porušení této povinnosti je sankce až 20 tisíc korun.

Kdo to bude kontrolovat?

Intenzivní namátkové kontroly budou probíhat na území celé České republiky. Policie využije všech svých kapacit.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR