„Omezený je provoz na trati č. 290 mezi stanicemi Bohuňovice – Šumperk kvůli námraze na trakčním vedení. Provoz vlaků elektrické trakce je zastaven, provoz zajišťují motorové soupravy. Mezi stanicemi Červenka – Litovel na trati č. 307 je aktuálně také spadlý strom na trati a provoz je zastaven,“ informovala před polednem mluvčí Českých drah (ČD) Vanda Rajnochová.

Sněhová kalamita se podepsala na řadě dopravních nehod. Většinou šlo o "plechařiny" bez vážnějších následků. Na snímku bouračka v Olomouci, křižovatka ulic Rooseveltova a Zikova, 16. prosince 2022
Sníh zasypal Olomoucko: zablokovaná D46, zpoždění v MHD i zrušené vlaky

České dráhy v souvislosti s počasím v pátek dopoledne evidují mimořádné události především na severu Moravy, kde byl od ranních hodin kvůli pádu stromu na trať přerušen provoz mezi Slovenskem a ČR na trati č. 320 v úseku Mosty u Jablunkova – Čadca. ČD v tomto úseku zavedly náhradní autobusovou dopravu, provoz byl v cca 10:00 hod. obnoven.

K další mimořádné událost došlo na trati 317 v úseku Kravaře ve Slezsku – Chuchelná, a to z důvodu pádu stromu na trať, několik osobních vlaků bylo odřeknuto.

Omezení se týká také trati č. 010 v úseku Ústí nad Orlicí – Choceň, kde je kvůli sněhové kalamitě na silničních komunikacích silně omezena náhradní autobusová doprava, která je zde zavedena kvůli plánované výluce,“ popisovala situaci mluvčí ČD.

Dopravce vzhledem k neustávajícímu sněžení a platné výstraze ČHMÚ před novou sněhovou pokrývkou a avizovanými silnými mrazy, prosí cestující, aby při cestách vlakem sledovali aktuální informace o provozu na železnici, např. prostřednictvím webu ČD  nebo v mobilní aplikaci Můj vlak.