Co je ve sportu nejdůležitější? Přece fair play, přátelství, respekt a kolektiv. České sportovní hvězdy v čele s atletkou Michaelou Hrubou během sportovního dopoledne připomněly školákům vnímání olympijských hodnot.

Děti z olomoucké základní školy Heyrovského si užívaly prosluněný sportovní den při Olympijském tréninku.

Čtyřem stanovištím velely osobnosti Šárka Kašpárková, Michal Pogány, Štěpán Janáček a držitelka šestého místa z nedávného halového mistrovství Evropy ve skoku vysokém Michaela Hrubá.

„Nejtěžší byla trojnožka,“ přiznala jedna z účastnic tréninku.

Měla na mysli disciplínu, kdy děti musely proběhnout opičí dráhu se svázanýma nohama. U dalšího stanoviště se zase soutěžilo se šátkem na očích a bylo tak potřeba plně důvěřovat svým kamarádům – navigátorům.

„Snažíme se s dětmi mezi jednotlivými hrami vše probírat, aby si z naší návštěvy odnesly i něco nového do běžného života,“ řekl trojnásobný účastník olympijských her, skokan o tyči Štěpán Janáček.

„Každá z her navíc poukazuje na osobnost dítěte při slepém slalomu bylo dobře vidět, kdo je týmový hráč a svého spoluhráče se snaží navigovat, a kdo je spíše individualista a chce hlavně vyhrát nehledě na handicap kamaráda,“ dodal.

NEZAPOMÍNAT NA FAIR PLAY

„Tyto akce mám strašně ráda, protože děti přiblíží ke sportu. My sice jsme sportovní škola, ale ne všechny třídy jsou takto zaměřené,“ prohlásila paní učitelka Eva Langerová. „Děti viděly sportovce a prožily s nimi pár chvil, což je pro ně vždycky radost.“

Sazka Olympijský víceboj, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, má motivovat ke sportu a zlepšovat pohybovou zdatnost dětí.

Letošní Olympijské tréninky navíc nabízejí aktivity inspirované mezinárodním programem Playdagogy. Cílem je rozšířit povědomí o olympijských hodnotách mezi dětmi a také vytvořit jejich vztah k lidem s handicapem. Zároveň je naučit více o přátelství, respektu, spolupráci i fair play.

„Dnešní sport fair play občas bohužel postrádá. My bychom měli vést děti k tomu, aby si uvědomily, že právě fair play tvoří podstatu sportu,“ dodala učitelka tělocviku Eva Langerová.