Krajský soud vyhlásil úpadek firmy v úterý 16. prosince odpoledne a o den později ustanovil správce, který bude situaci řešit. Zároveň soud vyzval všechny věřitele, aby se přihlásili se svými pohledávkami.

Všichni zaměstnanci papíren jsou v současné době na dovolené, kdo už žádnou nemá, dostane pouze šedesát procent průměrného výdělku.

„Nikdo neví, co bude dál. Už za listopad jsme dostali jen 83 procent mzdy. Do práce máme přijít 5. ledna, kdy se dozvíme další informace. Do té doby budeme žít v nejistotě,“ řekl jeden ze zaměstnanců papírny v Jindřichově, který si ale kvůli obavám z budoucnosti nepřál být jmenován.

Zejména v Jindřichově pracují v papírně v řadě případů celé rodiny. Pokud by se výroba neobnovila, ocitnou se rodiny v dramatické životní situaci.

Sehnat práci v hanušovickém regionu je prakticky nemožné. V problémech se topí ZKL Hanušovice, místní Slezan v tomto týdnu s výrobou úplně končí.

Zda čeká definitivní konec i Olšanské papírny, to si nikdo netroufá odhadnout. Ještě na začátku listopadu byl místopředseda představenstva Václav Baženov optimistický.

„Obavy z propouštění nejsou na místě. Daří se nám shánět nové zakázky. Nevyrábíme na sklad, všechno už má konečného odběratele,“ řekl tehdy Baženov.

Plynárny už přerušily dodávky

O pár týdnů později se situace obrátila. Vedení společnosti ji nechce komentovat s odkazem na insolvenčního správce. Ten se ale teprve bude se situací seznamovat.

„Ekonomické ukazatele společnosti se natolik zhoršily, že nebude schopna dále plnit své závazky. Podnikatelskou činnost sice v omezené míře stále vyvíjí, ale nelze předpokládat zlepšení, které by znamenalo zvrat úpadkové situace,“ stojí v návrhu na zahájení konkurzu.

Minulý týden byly firmě kvůli pohledávce jednoho z věřitelů obstaveny bankovní účty. Papírny dluží i za dodávky plynu, takže 15. prosince odpojily Severomoravské plynárny dodávky do všech tří závodů.

Už proto vedení společnosti spěchalo s návrhem na konkurz.

Jednání o prodeji byla neúspěšná

Dá se čekat, že plynárny pak dodávku obnoví, protože při uspokojení věřitelů jsou na jednom z prvních míst. Bez vytápění hal by hrozily velké škody na nemovitostech a papírenských strojích. Hrozilo by i zničení zásob papíru.

Vedení společnosti již v průběhu roku jednalo o možných cestách, jak v hospodářské krizi obstát.

„Uvažovalo o prodeji některého ze závodů a o vstupu strategického partnera, který by přinesl potřebné zdroje. Jednání ovšem nebyla úspěšná,“ stojí v návrhu na vyhlášení konkurzu na Olšanské papírny.