Pozitivní nález v úterý potvrdil ředitel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bardoň, kde vzorek tkáně z jatek v Holešově počátkem května testovali, a poté jej předali Národní referenční laboratoři v Jihlavě.

„Výsledky imunochemického testu však zatím neznáme,“ uvedl Bardoň.

Jihlavská národní referenční laboratoř minulý týden závěry olomouckých odborníků potvrdila.

„Jde o letos druhý a celkově třicátý případ v České republice,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že kráva pochází z menšího chovu a již byla nařízena obvyklá opatření v souladu s legislativou.

Podle Dubna se případy BSE u skotu stále sporadicky vyskytují. Poslední se objevil v roce 2007.

Jak podle mluvčího ukázal výskyt BSE v letošním roce, není zřejmě na místě uvažovat o razantním zmírnění opatření proti šíření této zákeřné nemoci. Stále je podle Dubna opodstatněný zákaz používání masokostních mouček pro výživu hospodářských zvířat a vyšetřování mozkovou tkáň porážených dobytčat.

Pro jistotu se i nadále na jatkách odstraňuje tzv. SRM – specifikovaný rizikový materiál (mozek, mícha, uzliny, část střeva).

„Na druhou stranu o zvýšení věku pro povinné vyšetřování na nemoc šílených krav ze 30 měsíců na 48 měsíců lze za splnění daných podmínek uvažovat,“ uvedl Duben.

Ujistit, že právě vzhledem k opatřením si lidé, kteří přijdou nakupovat do řeznictví, mohou být jisti, že se do tržní sítě nemůže dostat nic závadného.