Jejich varroa lampa, která vznikla v Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) jako pomůcka pro léčbu varroázy, umožní aplikovat léčivo šetrněji a rychleji než dosavadní metody.

Samotní včelaři zjednodušení postupu likvidace zákeřného škůdce vítají.

„Varroa lampu jsem začal vymýšlet vlastně proto, že jsem si chtěl usnadnit práci. Dosavadní metodika na boj s roztočem je poměrně náročná. Je nutné z úlu vytáhnout jeden z plástů a vložit mezi ostatní plásty zapálený pásek s účinnou látkou," uvedl jeden z autorů Varroa lampy Karel Dušek.

Vedoucí olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, které je součástí CRH, proto začal před zhruba třemi lety přemýšlet o jednodušším postupu.

Výsledkem je kovová Varroa lampa, která se jednoduše vloží do otvoru na strůpkovém víku. Do lampy se dá zapálený pásek s účinnou látkou a pomocí cirkulace vzduchu se léčivo rozptyluje do prostoru úlu.

„Vše je velmi jednoduché a rychlé. Vlastní ošetření jednoho včelstva trvá dvě minuty. Nemusí se vůbec zasahovat do včelího díla, čímž nevzniká riziko jeho poškozování, případně usmrcení matky. Lampa je navíc v podstatě nezničitelná, může ji využít několik generací včelařů," vysvětlil Dušek.

Některé úly je třeba přizpůsobit

Novinka vzbudila mezi chovateli včel zájem. Podle Jana Kubeše postup zjednodušuje a včelaři ušetří čas, avšak využití lampy vyžaduje určitý typ úlu.

„Není úplně na každý. Nebo je potřeba úl tomuto aplikátoru uzpůsobit," reagoval. „Sám bych musel vymyslet, na co aplikátor postavit. Pokud to doladím, lampu bych si pořídil," dodal olomoucký včelař.

Varroázu způsobuje roztoč, který na včelách parazituje a může způsobit i jejich uhynutí. V současné době představuje pro včely jedno z největších nebezpečí.

Léčebná kúra se provádí třikrát na podzim, v případě nutnosti se opakuje na jaře.