Přestože měly přístroje za padesát tisíc korun přibýt na klopy policistů až počátkem letošního roku, používají je už o měsíc déle a zatím je hodnotí velmi kladně – na rozdíl od některých občanů, kteří by si raději chránili soukromí.

Každá hlídka dostane při nástupu na směnu vždy jednu minikamerku.

„Mohou ji použít jako ochranu při provádění zákroků či úkonů, jako jsou například různé dopravní situace, bezpečnostní opatření při fotbalových utkáních, demonstracích a podobně. Mohou je také použít jako dokumentaci v případě, že se řidiči nechtějí podrobit dechové zkoušce,“ popsala mluvčí olomoucké městské policie Lenka Prošková.

Natočený materiál podle ní poslouží také pro objektivní posouzení v případě, že si občané budou na postup strážníků stěžovat.

„Na základě sdělení strážníků mohu konstatovat, že většina občanů vnímá používání tohoto technického vybavení kladně,“ uvedla Prošková.

Někteří Olomoučané se ale na nové přístroje dvakrát vlídně netváří.

„Připadá mi to jako v reality show Velký bratr. Spisovatel Orwel by z tohoto postupu měl určitě radost, je to ukázka románu 1984 v praxi. Člověk už si nemůže být jistý ani na záchodě, jestli tam není nastražená nějaká kamera,“ zlobil se například dělník Milan Dvořáček.

Podle Proškové však současná legislativa upravuje používání a uchovávání záznamů ze záznamového zařízení.

„Obecní policie je oprávněna pořizovat zvukové, obrazové, nebo jiné záznamy o průběhu zákroku nebo úkonu. Při používání minikamery upozorní strážník osobu, proti které provádí úkon, či zákrok, že jednání bude nahráváno,“ vysvětlila.

Podotknula také, že za celý měsíc, co městští policisté kamery vlastní, nenahráli žádné protiprávní jednání.