Spojení se zpřesní a nebude se dát rušit, navíc zařízení určí i aktuální polohu strážníka. K výměně by mělo dojít během července a srpna. Třicet pět nových aparátů vyjde město na 1,3 milionu korun.

„Městská policie využívá už devět let analogovou technologii při dorozumívání, která je nepřesná. Objevuje se u ní častá chybovost a má slabý nebo žádný signál, který ovlivňují i klimatické podmínky. Navíc přenáší jen hlas. Proto jsme se rozhodli je vyměnit za digitální technologii radiostanic Mototrbo, které vyhovují armádním předpisům. Jsou odolné proti prachu, vodě a mechanickým otřesům. Vysílačky dokážou posílat sms zprávy, zjistit polohu, kde se strážník nachází, a přijímat tísňová volání. Výsledná cena za výměnu činí 1,3 milionů korun,“ popsal náměstek primátora Jiří Martinák.

Vysílačka Mototrbo

Podle zástupce ředitele Městské policie Olomouc Jaroslava Chytila byly totiž analogové vysílačky zastaralé a stávalo se, že je rušili a odposlouchávali amatéři.

„Setkali jsme se s tím, že nám do vysílání vstoupil schválně, ale také neúmyslně nějaký laik a brzdil nám tím provoz. Nikdy však nedošlo k závažnějšímu problému, protože strážníci ihned přecházeli na komunikaci po mobilních telefonech. Digitální přístroje mají proti odposlechům krytí,“ upřesnil Chytil.

Vylepšením je také to, že skupina vysílaček se může uzavřít a přeladit na jinou frekvenci a nerušit tak ostatní.

„Výhoda je to třeba u skupiny strážníků, kteří budou přítomní u fotbalových utkání a budou tam sledovat situaci. Mohou pak komunikovat jen mezi sebou a nebudou tím rušit ostatní ve službě,“ vysvětlil Chytil.

Městská policie dostane výměnou za analogové přístroje pětatřicet kusů ručních vysílaček a deset do vozidel, součástí dodávky je i celé technické zázemí pro provoz digitální technologie.

„Staré vysílačky předáme firmě, která zajišťuje ty nové, jako protihodnotu. Počet zařízení je úměrný finančním možnostem i počtu strážníků. Ti totiž nemají každý svoji, to by bylo drahé, ale vždy po směně ji předávají kolegovi,“ uzavřel Chytil.

Systém Mototrbo

• V jeden okamžik lze hovořit i přenášet data.
• Vestavěný GPS přijímač: lze zjistit aktuální polohy radiostanice a tento údaj i v radiové síti přenášet.
• Vysílačka umí posílat textové zprávy. Signalizace dovoluje například vyhlášení stavu nouze.
• Možnost individuálního nebo skupinového hovoru.
• Radiostanice umí jak analogový provoz tak i digitální. Tak je možné přejít u stávajících sítí postupně na digitální provoz.
• Odolnost vůči prostředí: radiostanice například „přežije“ i potopení do vody do hloubky jednoho metru až na třicet minut.
• Zamezuje nežádoucímu odposlechu komunikace prostřednictvím obyčejných přehledových přijímačů, tak jak je tomu u analogových sítí.

Zdroj: www.cettra.cz