Dřevinu si odhlasovali sami skauti. Rozhodovali se mezi liliovníkem tulipánokvětým a dubem uherským, který v malé anketě vyhrál.

I v nepříznivém počasí přišly do parku desítky lidí, od nejmladších benjamínků po zkušené rangery a rovery.

„Bratři a sestry, tento statný a silný strom bude symbolem olomouckých skautů. Nechť odkazuje na rozšiřování a sílení skautského hnutí, ale hlavně na důvěru mezi lidmi, dobro a lásku,“ zaznělo v proslovu předsedy organizační jednotky Petra Breburdy s přezdívkou Brácha.

Do připravené jámy následně vhodil schránku s devatenácti vzkazy pro budoucí generace, za zvuku kytary a zpěvu kořeny stromu zahrabala hlína.

Místo organizátoři akce vybrali společně se zástupci Výstaviště Flora Olomouc a města.

„Jde o dost exponovanou lokalitu, parkem proudí stovky až tisíce lidí denně. Jsme rádi, že jsme takto mohli obohatit Rudolfovu alej,“ doplnil za junáky Jiří Dvořák.

Výsadbu považují za vyvrcholení celoročních oslav významného jubilea olomouckého skautingu.

„Už na jaře dospělí členové v nemocnici darovali krev, byla Noc otevřených kluboven, potom jsme měli velkou akci na Korunní pevnůstce nebo sraz všech skautských oddílů z okresu,“ dodal Dvořák.

Účastnil se oddíl nejen z krajského města, ale také ze středisek ve Velkém Týnci, Dubu nad Moravou, Bělkovic-Lašťan, Šternberku a dalších obcí.

Skautský oddíl SK Olomouc byl založen 27. dubna 1919. Momentálně je v tomto okrese zapsáno okolo 1 900 členů. (ber)