Sourozenci Borůvkovi z Tanečního klubu Olymp Olomouc patří k nejlepším tuzemským párům ve standardních i latinskoamerických tancích ve své věkové kategorii a jednou by se chtěli stát mistry republiky mezi dospělými.

Účast v proslulé televizní soutěži StarDance je však neláká.

Šestnáctiletý Daniel soutěžně tančí se svou o dva roky mladší sestrou Barborou už devátou sezonu.

„Začal jsem v šesti letech, kdy mě k tanci přivedla učitelka na základní škole. Bára se ke mně přidala po týdnu v pouhých čtyřech letech,“ vzpomíná starší ze sourozenců Borůvkových a dodává, že být v tanečním páru se sestrou mu přijde zcela normální: „Nic jiného jsme totiž nikdy nezkusili.“

Nyní už jsou oba studenty Slovanského gymnázia Olomouc a v tanečním sportu zatím stihli vybojovat pět titulů domácích šampionů - jeden v latinskoamerických tancích, dva ve standardních a stejný počet v takzvané desítce, tedy kombinaci deseti tanců, po pěti z obou základních skupin.

Hry se nám líbily

Poslední úterý v lednu k těmto úspěchům připojili i prvenství na VIII. zimní olympiádě dětí a mládeže v Litomyšli, kde vyhráli v rámci desítky hned v osmi jednotlivých tancích.

„Hry se nám líbily, byla tam dobrá organizace i atmosféra a konkurence stejná jako na mistrovstvích republiky, protože z každého kraje startoval nejlepší pár v naší věkové kategorii Junior II. Navíc bylo fajn, že nás přišli povzbudit i naši blízcí, hlavně rodiče, trenér i ředitel gymnázia,“ vyprávějí sourozenci.

Hned o víkendu po olympijském zlatu navíc přidali společně další úspěch v podobě druhého místa na domácím šampionátu v latinskoamerických tancích.

„Výhra na olympiádě nás nabudila, dodala nám sebevědomí, navíc se mistrovství konalo v pražské Lucerně v nádherném prostředí a s ještě lepší atmosférou než v Litomyšli. Jediným mínusem bylo velké vedro a hrozný vzduch,“ řekla Barbora Borůvková.

Ona i její bratr považují druhou příčku za velký úspěch, přestože je chvíli mrzela prohra s jejich dlouholetými největšími konkurenty na domácí scéně, Lucií Růžičkovou a Jonášem Tománkem z Brna. Už ale vyhlížejí březnová mistrovství ve standardních tancích a desítce. „Obě bychom chtěli vyhrát,“ hlásí Daniel.

Sny a plány do budoucna

A jaké jsou taneční sny a plány úspěšného sourozeneckého páru?

„Chceme být jednou mistry republiky mezi dospělými a zúčastnit se mistrovství světa,“ shodují se s tím, že kariéra profesionálních tanečníků je příliš neláká.

„Možná ještě trenéřina, ale spíš jako koníček, klidně i placený,“ doplňuje s úsměvem Barbora, pro níž je teď hlavním cílem za pár let odmaturovat a dostat se na vysokou školu.

Daniel jako starší už má i představu na jakou. „Lákalo by mě být lékařem, pravděpodobně chirurgem,“ prozrazuje.

A jak je to s onou soutěží StarDance?

„Od řady lidí jsme slyšeli, že to není ono. Je to hlavně show, o tanci to není a nejlepší tam nevyhrávají,“ mají jasno o televizní zábavě na taneční téma sourozenci Borůvkovi.