Kriminalisté se zajímali o dokumenty související s evropskými fondy. Výzvu k integrovaným operačním programům vypsalo ministerstvo vnitra před čtyřmi lety. Časový odstup si radní spojují se snahou zasáhnout do voleb.

„Výzva týkající se počítačových systémů byla vypsána někdy v roce 2010 a velmi silně mě překvapuje skutečnost, že týden před komunálními volbami je na čtyřiceti místech v republice prováděná takzvaná realizace, mám-li použít právní termín," podivoval se olomoucký primátor Martin Major (ODS).

Připomněl, že trestní řád se termíny voleb zabývat vůbec nemusí.

„Přijde mi nicméně zvláštní, že si na to orgány činné v trestním řízení nenašly za několik předchozích let vhodnější dobu, aby neovlivňovaly a zejména nezkreslovaly výsledky voleb, které budou příští týden. Nelíbí se mi, že se určité skupiny a složky této země snaží zvrátit rozhodování voličů v jakýchkoli volbách prostřednictvím takto obrovských razií," uvedl Major.

Stejně se na věc dívají i koaliční partneři.

„Sdílím podobný názor. Načasování mi připomíná snahu ovlivnit výsledek voleb," řekl primátorův první náměstek Ivo Vlach (TOP 09).

O názor se podělil i náměstek Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL), který s některými policisty při zásahu mluvil.

„Chovali se korektně. Ale z jednání, které jsem z nich vycítil, si sami uvědomovali, že jsou loutkami v něčích rukou," sdělil.

SOUVISEJÍCÍ: Policie zasahovala na olomoucké radnici i ve firmě Josefa Tesaříka