Překvapivě mu k objevu pomohlo to, že uklouzl a upadl.

„Jak jsem tak ležel na zemi, všiml jsem si zvláštního organismu. V první chvíli jsem vlastně ani nevěděl, jestli je to kytka nebo živočich. Utrhl jsem ji, schoval do krabičky a společně jsme ji hledali v literatuře. Po několika dnech jsme zjistili, že je to zřejmě nepopsaný druh. Je to pro mě velký osobní zážitek," popsal situaci Michal Sochor.

Je jedním z odborníků Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří rostlinu při letošním výzkumu v deštných lesích Bornea objevili.

Thismia hexagona, jak ji pojmenovali, je drobná rostlinka zajímavá nejen svým šestiúhelníkovým vrcholem květu, ale i způsobem života.

„Rostlina je už první pohled velmi zvláštní. Vypadá spíše jako houbička či podivný živočich. Je totiž nezelená, na zdánlivě bezlisté lodyze má většinou jen jeden květ s chapadélky," popsal nový druh Martin Dančák z katedry ekologie.

Doplnil, že je velmi nenápadná, vysoká sotva deset centimetrů a barvou splývá s opadaným listím.

„Proto není jednoduché ji najít," upozornil.

Botanici chtěli nejprve rostlinu nazvat podle místa nálezu. Další variantou bylo jméno aster davidii, neboť květ se skládá ze šesti jasně žlutých trojúhelníkových cípů a připomíná tak Davidovu hvězdu.

„Nakonec se všem nejvíce líbilo jméno hexagona, což vychází také z jejího tvaru," objasnil Michal Hroneš z katedry botaniky.

close Olomoučtí přírodovědci našli na Borneu novou rostlinu, nazvali ji Thismia hexagona zoom_in

Thismia hexagona nalezená a pojmenovaná olomouckými přírodovědci.

Do džungle letělo i deset studentů UP

V následujících dnech našli účastníci exkurze několik dalších populací. Na ploše jednoho hektaru rostlo přes dvacet jedinců. Přesto je podle Martina Dančáka nalezený druh v přírodě extrémně vzácný a nikde jinde na světě se nevyskytuje.

„Tyto druhy se většinou najdou jen jednou a znovu se už nemusí objevit, a to ani na stejném místě," poznamenal.

V lednu příštího roku budou přírodovědci na stejném místě pátrat znovu.

„Jsme zvědaví, jestli se na stejném místě rostlina opět objeví. Mnohé thismie totiž byly nalezeny jen jednou. Protože k životu nepotřebují světlo, mohou několik let přežívat jen v půdě jako oddenky v symbióze s houbou," vysvětlil Dančák.

Na světě se v deštných lesích podle něj vyskytuje na pět desítek druhů thismií.

Výzkum v tropických lesích Bornea provádí olomoučtí přírodovědci s kolegy z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Mendelovy univerzity už několik let.

Letošní exkurze se zúčastnilo deset studentů Univerzity Palackého a pět z Ostravské univerzity.