Ve středu uplynulo 77 let od pohřbu Jana Opletala na Hané. Podnětem, proč se na nákelský hřbitov vypravit, byly pro pořadatele nicméně převážně loňské události v Praze.

„Vyprovokovalo mě, jak nedůstojně se minulý rok připomínal Listopad. Vzpomněl jsem si přitom na Jana Opletala," řekl Vladislav Raclavský, který jako člen akademického senátu lékařské fakulty cestu do Nákla inicioval.

Dodal, že Opletal pro něj byl dlouho jen postavou z učebnice a jeho život znal spíš povrchně.

„Moc jsem ho nevnímal. Pak jsem si o něm ale začal víc číst, zejména v knize Marie Turkové, která se zabývá víc osobností Jana Opletala než pouze historický fakty. Proto jsem navrhl, aby si fakulta začala jeho památku více připomínat," vysvětlil Raclavský.

O čtyřiadvace­tiletém medikovi, jenž zemřel 11. listopadu 1939 v Praze na následky střelného zranění, které utrpěl na protinacistické demonstraci v den výročí samostatného československého státu, mluvil jako o čestném a přímém.

Byl velmi nadaný

„Pocházel z chudých poměrů, byl ale velmi motivovaný a nadaný. Nebál se," připomněl jeho prohlášení „Kdo se bojí, ať zůstane doma. Já jdu," vyřčené před účastí v nepokojích.

Při jeho pražském pohřbu došlo k dalším protestům vysokoškolských studentů, čehož nacisté využili jako záminky k uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 a k represím proti studentům. Na 1200 vysokoškoláků bylo odvezeno do koncentračních táborů, devět studentů nacisté popravili.

„V Janu Opletalovi se spojuje, že každý člověk, který není uvnitř darebák, má hodnotu a může ostatním něco dát. U něj je to příklad, abychom se nebáli," vyzdvihl Vladislav Raclavský, který si na bundu připnul trikoloru.

V pietních akcích chce místopředseda akademického senátu lékařské fakulty pokračovat. Za tři roky to bude 80 let od Opletalovy smrti a pokud se například podaří založit přípravný výbor, mohly by tím podle lékaře Raclavského připomínky následujících let vyvrcholit.

„Může to být i v místech, kde žil, případně i v jiných měsících, než v listopadu. Aby nešlo jen o formální pietu," zmínil.

Protože Jan Opletal cvičil v Sokole, zúčastnili se středeční vzpomínky u jeho hrobu i olomoučtí sokoli. Společně s mediky na závěr zazpívali českou hymnu.