Naopak, když budou mít trochu štěstí, mohou pozorovat klokana rudého, jak poskakuje na sněhu.

V útulném zimovišti sice mají tito vačnatci původem z australských savan a stepí vyhřívanou podlahu, čas od času ale vyskočí do výběhu, i když je pokryt sněhovou pokrývkou.

„V jejich přirozené domovině jsou úplně jiné teploty, než v těchto dnech panují v olomoucké zoologické zahradě. Jsou v zimovišti, kde mají vyhřívanou podlahu, a návštěvníci je mohou přes sklo velmi dobře pozorovat,“ popisovala mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Je na klokanech, jestli teplé zázemí opustí a v chladné části roku se vyrazí proskočit do výběhu.

„I v těchto chladných měsících se mohou vydat ven. Návštěvníci je tak mohou vidět skákat na sněhové pokrývce,“ zvala mluvčí k výběhu s klokanem rudým a jeho menším příbuzným z australských tropických pralesů - klokanem parmou.

Zasněžené okolí Svatého Kopečka u Olomouce, 11. ledna 2019
Zima nad Olomoucí. Takto to teď vypadá okolo Sv. Kopečku

Plameňáci mají rozcvičku venku

Na zimu zavírají ošetřovatelé plameňáky růžové. Ale i tyto opeřence z jihu Francie či Afriky mohou návštěvníci zoo spatřit. Pokud bude pěkné počasí a ve výběhu to nebude klouzat, vypouští je ven.

„Plameňáci jsou ve svém zimovišti, kde je návštěvníci nemohou spatřit, ale pokud to umožní počasí, nemrzne, na několik hodin je pouštíme do venkovního výběhu, aby se protáhli,“ uvedla Gronská.

Skryt oku návštěvníka naopak musí být po celou zimu atraktivní dravec původem z afrických savan a stepí hadilov písař.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc letos přibude 119 parkovacích míst
V olomoucké fakultce přibudou parkoviště pro stovku aut

První mláďata roku

Novými přírůstky oryxů jihoafrických se chlubí zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Samička Bedřiška se zařadila mezi poslední narozená mláďata roku 2018, samec Matěj je naopak prvním mládětem roku 2019, na svět přišel hned 1. ledna.

„Mláďata narozená v zahradě na zimovišti poprvé spatřují krásy přírody na jaře, kdy je celé stádo po zimě vypouštěno do svého travnatého venkovního výběhu,“ uvedla mluvčí ZOO Iveta Gronská.

Olomoucká zahrada patří k nejúspěšnějším chovatelům tohoto poddruhu africké pouštní antilopy. Od roku 1973 se jich zde narodilo už 322.