I když do prestižní světové soutěže neblaze zasáhl blížící se hurikán, přivezla čtveřice hasičů tři medaile a v nejdůležitější disciplíně obsadila skvělá místa v první desítce.

Letošní ročník her, které jsou obdobou letní olympiády a konají se jednou za dva roky, se účastnili Michal Přecechtěl z Olomouce, Tomáš Zobaník z Přerova, Vladimír Vysocký ze Zábřehu a Jaromír Barcuch ze Šumperka.

České hasiče reprezentovali ještě zápasníci ze severních Čech, z Moravskoslezského kraje se her v New Yorku zúčastnil futsalový tým.

Čtveřice z Olomouckého kraje se chystala hlavně na závod Ultimate Firefighter.

„To je obdoba soutěže TFA, Nejtvrdší hasič přežije, a kluci v tomhle sportu patří k absolutní špičce. Jeli jsme tam obhájit čtvrté vítězství za sebou v týmech,“ uvedl Vladimír Vysocký, který je zároveň velitelem stanice Zábřeh.

Čtveřice hasičů z Olomouckého kraje přivezla medaile ze Světových her hasičů a policie v New Yorku. Zleva: Michal Přecechtěl (ze stanice Olomouc), Tomáš Zobaník (Přerov), Vladimír Vysocký (velitel stanice Zábřeh), Jaromír Barcuch (Šumperk)

Od pátečního příletu do New Yorku začalo být ale všem jasné, že světové hry se letos neobejdou bez komplikací. K největšímu velkoměstu Spojených států amerických se v tu dobu totiž blížil hurikán.

„Olympiáda tím byla poznamenaná a řada soutěží byla zrušená bez náhrady. A zrovna i ty, kde jsme čekali největší úspěch,“ vylíčil nepříznivý začátek Vysocký.

Zrušení disciplín naplánovaných na sobotu, neděli a pondělí pro hasiče z Olomouckého kraje znamenalo, že se nebudou moci předvést v týmové soutěži Ultimate Firefighter ani v běhu do výškové budovy, odkud tradičně přivážejí medaile.

I když blížící se hurikán a nejasnosti, které disciplíny se budou vůbec konat, sportovcům náladu nezvedly, dokázali se poprat o medaile a skvělá umístění v dalších soutěžích.

„V individuální verzi Ultimate Firefighter získal Vysocký stříbrnou medaili, Barcuch páté místo v kategoriích veteránů nad 50 let, Zobaník šesté a Přecechtěl osmé místo v kategoriích nad 30 let,“ vyjmenovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Bronz v páce

Tím ale úspěchy olomouckých hasičů neskončily.

Jaromír Barcuch získal bronz ve Wrist-Wrestlingu, což je přetlačování v páce. Vladimír Vysocký přidal ještě bronzovou medaili v atleticko-silovém osmiboji.

„Opět potvrdili vysokou připravenost českých hasičů na mezinárodní soutěži nejvyšší úrovně,“ vyzdvihla Hacsiková.