O jejich natáčení už bylo rozhodnuto a opět jsou spojeny s olomouckým autorem Michalem Sýkorou.

Režie se ujmou Viktor Tauš a Jan Hřebejk. Půjde o závěrečné částí „pentalogie“.

Co bude přísná komisařka Marie Výrová a její tým rozplétat tentokrát, naznačil v rozhovoru pro regionální Deník sám autor.

Spisovatel také prozradil, kterou ze svých filmaři zpracovaných knižních předloh má nejraději, ale i to, co si přečte o prázdninách.

Česká televize nedávno odvysílala první minisérii Detektivů od Nejsvětější Trojice – Případ pro exorcistu, kterou režíroval Jan Hřebejk. Zařadila ji při příležitosti režisérových padesátin, které oslaví zítra (úterý 27.června). Prý se rýsuje další spolupráce s panem Hřebejkem, přesněji pokračování cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice?
Výroba je schválena a pokračování je připraveno k natáčení v létě příštího roku, kdy budou mít oba režiséři, Jan Hřebejk a Viktor Tauš, prostor - z ekonomických důvodů se bude točit současně. Půjde o dvě třídílné minisérie Detektivů od Nejsvětější Trojice.

Jaký ponesou název?
Vodník a Živé terče.

Vodník? To půjde o něco strašidelného…
Je to adaptace mého románu Ještě není konec, který vyšel v loňském roce. Marie Výrová v něm vyšetřuje případ 25 let staré vraždy. Jde o takové napůl soukromé pátrání, které se odehrává ve dvou časových liniích. Jedna se odehrává v roce 1987 a druhá je zasazena do současnosti.

Vražda? Malého dítěte?
Jako ve Vodníkovi od Karla Jaromíra Erbena.

Inspiroval jste se tedy baladou?
Ano. Režírovat to bude Viktor Tauš, který dělal Modré stíny. Realizačně půjde o poměrně náročný projekt vzhledem k prolínání dvou časových rovin, kde některé postavy „zestárnou“.

Ke zhlédnutí na webu ČTPřípad pro exorcistu 
Pět mrtvých psů
Modré stíny

Majorka odhalí soukromí

O čem budou Živé terče? Mají oporu v další vaší knize?
Dělat to bude Honza Hřebejk a půjde o původní sérii, která nebude vycházet z knižní předlohy. Scénář jsme vloni napsali s Petrem Jarchovským. Půjde o úplně odlišný typ případu. Tentokrát bude Marie Výrová se svým týmem pátrat po sériovém vrahovi. Jednak bude muset zjistit, kdo to je a jeho motivaci a současně bude muset zabránit dalším zločinům.

Děj bude zjevně hodně akční..
Bude poměrně akční, dynamičtější. Dojde tam i na osobní linii Marie Výrové.

Přísná majorka odhalí něco ze soukromí?
Dotkneme i jejího osobního života. Více neprozradím.

Živé terče celý cyklus detektivních příběhů uzavřou?
Ano.

Sám máte jako čtenář rád detektivky? Proč jste vlastně upřednostnil tento žánr?
Detektivky píši proto, že jsem je měl vždycky rád. Velmi mě bavily a před lety jsem se jimi začal zabývat i odborně na Univerzitě Palackého. Jak jsem začal pronikat do struktury detektivek, jejich pravidel a jak by správná detektivka měla vypadat, napadlo mě, že bych mohl zkusit něco takového napsat.

Co vás na nich nejvíce baví?
Princip hry. Taky jde o žánr, který autorovi umožňuje spojit nějakou aktuální společenskou tématiku se zábavou.

Živé terče - to jsme tady ještě neměli

Kam chodíte pro náměty?
Primárně mě vždy inspiruje prostředí, do kterého bych chtěl příběh zasadit. Ze specifiky prostředí následně vyvstane téma, tak to bylo v Modrých stínech i Pěti mrtvých psech.

Místo bude hrát výraznou roli i v dalších dvou minisériích?
Jediná, kde není prostředí výrazně zohledněno, bude poslední minisérie Živé terče, kde mi šlo o dramatický typ zápletky, který jsme v celé sérii ještě neměli. Snažil jsem se proto o něco nového. Dostat postavy do situací, v jakých jsme je ještě neměli.

Blíží se prázdniny a mě by zajímalo, kterou ze svých detektivek byste doporučil ke čtení?
Poslední moji knihu, Ještě není konec, která se už setkala s velmi pozitivním čtenářským ohlasem. Má největší komerční úspěch. Doporučil bych čtenářům, aby si ji přečetli ještě před televizním zpracováním.

Myslím, že některá detektivka vyšla i jako audiokniha, nebo se pletu? Kdo by případně chtěl něco do auta na dlouhou cestu…
Zatím mají podobu audioknihy pouze Modré stíny. O poslední se uvažuje.

Dítě má mít knihu spojenou s něčím příjemným

Vy si chystáte nějakou knížku na prázdniny? Že byste zároveň přidal i další tip našim čtenářům?
Na prázdniny už mám připravenou hromádku knih od Raymonda Carvera, jednoho z nejvýznamnějších amerických spisovatelů sedmdesátých osmdesátých let. Velice ceněný povídkář.

Vaše knížky se prodávají, ale jak obecně hodnotíte zájem, zejména mladých lidí o četbu a knížky?
Nedá se zevšeobecnit, jestli lidé čtou málo nebo hodně, knih se u nás prodává obrovské množství. Co je však nejdůležité, je motivovat děti k zájmu o knihu, aby jim rodiče četli a kontakt s knihou byl pro dítě spojen s příjemným, radostným zážitkem. Když takto budou zvyklí od dětství, domnívám se, že zájem o čtení a knihy setrvá celý život.

Dítě momentálně nejpopulárnějšího olomouckého spisovatele čte? Četl jste dětem před spaním?
Zatím mám dítě ve věku, kdy je závislé na tom, co mu přečtou rodiče. Pravidelně čteme. Máme své oblíbené knihy a oblíbené hrdiny.

Michal Sýkora Od roku 1998 působí jako odborný asistent na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií FF UP v Olomouci. Zabývá se Světovou literaturou do konce 19. století, jeho specialitkou jsou britské televizní detektivní série a seriály.
Napsal odborné monografie (o díle Vladimíra Nabokova, Vize řádu a světa v moderní próze. Román a „světový názor“), ale je i autorem populárně naučných knih.
Jeho beletristická díla Případ pro exorcistu a Modré stíny inspirovala právě britská detektivní škola.