Společně už darovali stovky litrů dezinfekce. Poptávka ze strany zájemců je vysoká, a tak jejich společný boj proti šíření koronaviru nekončí.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

První zásilky putovaly například olomoucké Charitě, Hospici na Svatém Kopečku, Lázním Slatinice nebo pečovatelské službě pro seniory.

„Je úžasné sledovat, jak obrovskou radost obdarované instituce z dezinfekce mají. Stejně tak je nutné ocenit pomoc řady lidí, která je neskutečná. Například na výzvu, že potřebujeme prázdné kanystry na dezinfekční roztok, okamžitě reagovali a zásobili nás. Tato solidarita a podpora je pro nás velkou motivací,“ uvedl jeden z pracovníků RCPTM David Panáček.

Ze zásob vlastních i Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum namíchali zhruba 300 litrů přípravku.

Zoufalý nedostatek dezinfekce si uvědomovali také zástupci v budově přírodovědecké fakulty. Jimi vyrobená účinná látka našla uplatnění nejen přímo na Univerzitě Palackého, ale rovněž u Dopravního podniku města Olomouce, na krajském úřadu nebo ve Výchovném ústavu Nový Jičín.

 

„Prvních 600 litrů se nám podařilo vyrobit a distribuovat během dvou dnů. V současné době máme poptávku na 1 000 litrů," uvedl vedoucí katedry organické chemie Jan Hlaváč. S výrobou dle jeho slov pomáhají i další katedry na fakultě.

Ve spolupráci s Regionálním centrem pokročilých technologií a materiálů by mohlo vzniknout přes 1 000 litrů dezinfekčního roztoku týdně. Záleží na dodávkách základních chemikálií.

„Velké díky patří společnosti VWR, která nám pomáhá se zásobováním chemikáliemi, které jsou na trhu čím dál méně dostupné," dodal Hlaváč. 

Koronavirus v Česku