Podle Růženy Marešové, která vychovala tři děti a užívá si přítomnosti vnoučat a pravnoučat, je recept na dlouhověkost jednoduchý.

„Nikdy jsem nikomu nezáviděla a to je to podstatné. Člověk žil prostě a stravoval se střídmě. Jedla jsem málo, proto jsem taky moc nevyrostla. A hodně spala, co vám mám povídat," usmála se seniorka.

Je jednou z jednadvaceti seniorů, kteří letos oslavili či oslaví kulaté jubileum.

O pořádné překvapení se už v pátek 14. listopadu postaral její soused Pavel Sirotňák, který jí pod okny domu zahrál s kolegy z Hanácké dechovky Olomouc, ve které dělá kapelníka.

„Paní Marešová, má moc ráda muziku, chtěli jsme jí udělatradost," poznamenal Pavel Sirotňák.

Hraje paní k narozeninám? Krásné

Dechovka, která se rozléhala Hraniční ulicí vzbudila úsměvy na rtech všech kolemjdoucích, ale i obyvatel, kteří poslouchali neohlášený koncert z oken.

„Mysleli jsme, že je to svatba. Hrají paní ke stým narozeninám? Tak to je moc krásné," poznamenal manželský pár, který procházel kolem.

Radost dechovka udělala i samotné oslavenkyni.

„Takové překvapení… Mám moc ráda hudbu, můj tatínek byl varhaník v kostele," dodala Růžena Marešová.

Jako dárek zvýšení důchodu

Kromě toho, že přijala gratulace také od olomouckého primátora Antonína Staňka a dalších zástupců města, převzala také nový důchodový výměr od pracovnice ministerstva práce a sociálních věcí.

„U příležitosti stých narozenin obdrží senioři rozhodnutí o zvýšení důchodu o dva tisíce korun spolu s osobním dopisem ministryně práce a sociálních věcí," uvedla Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Celkem žije v Olomouckém kraji k poslednímu září 63 sto a víceletých občanů, přičemž žen je 52 a zbytek jsou muži.