Když se před lety dostala Olomoučanka Ivanka K. do velmi složité osobní situace, byla ráda, že jí tehdy s bydlením pomohl její synovec Jaroslav Spáčil.

Nabídl jí k užívání svůj domek v Tovéři, který v tu dobu nevyužíval.

Později se spolu domluvili, že jí nemovitost za 3,2 milionu prodá.

Peníze mu příbuzná na účet poslala už v roce 2005, na přepis domu však čeká dodnes.

Svůj prodala, synovcův koupila

V roce 2003 řešila nyní dvaapadesátiletá Olomoučanka Ivanka K. velmi složitou rodinnou situaci.

Rozváděla se, soudila se s manželem o dítě a do toho měla ještě starosti s rozestavěným rodinným domem. Naštěstí v tu dobu našla oporu a pomoc v rodině.

„Synovec Jaroslav Spáčil mi nabídl, že můžu bydlet v jeho domku v Tovéři, který tehdy nevyužíval. V roce 2005 mi řekl, ať svůj rozestavěný dům prodám a koupím si od něj za získaných 3,2 milionu korun ten jeho. Svůj nedokončený dům jsem tedy prodala, peníze později odešly z advokátní úschovy rovnou na jeho účet," vzpomněla na deset let staré události Ivanka K.

S přepisem domu na novou majitelku však Jaroslav Spáčil otálel.

Žena se proto snažila s ním sepsat alespoň smlouvu o smlouvě budoucí.

„Tvrdil mi, že si na tu nemovitost vzal hypotéku a ta skončí až v roce 2017. Byla jsem ochotná čekat, ale když už to trvalo léta, žádala jsem ho opakovaně o přepis domu na mě. Postupně se ke mně kvůli tomu choval hůř a hůř. Letos v lednu se mnou bohužel přestal mluvit úplně," popsala nyní napjaté rodinné vztahy Olomoučanka.

Dluh na nájmu?

Příbuzný s ní prý komunikuje už jen prostřednictvím advokáta.

Ten letos ženě poslal kupní smlouvu na dům, kterou však odmítla podepsat.

Píše se v ní totiž, že jako kupující musí na hypotéce doplatit ještě milion korun.

„Zároveň ve smlouvě přiznal, že ode mě 3,2 milionu obdržel a stvrdil to notářsky ověřeným podpisem. V dubnu mi však přes právníka poslal další výzvu s tím, že mu dlužím na nájmu 370 tisíc korun. Celou záležitost jsem proto předala advokátce, která to už za mě začala řešit. Je to pro mě všechno velmi bolestivé. Vztahy v rodině jsme měli vždycky dobré, drželi jsme při sobě a pomáhali si. Teď mě ale synovec soudní cestou nutí, abych se z domu vystěhovala a připravuje mě o střechu nad hlavou," poznamenala nešťastná žena.

Po celých více než deset let, co v domě žila, údajně platila veškeré náklady s nemovitostí spojené. Například daň z nemovitosti nebo pojištění domu, které se pohybovalo kolem 11 tisíc korun ročně.

Úpěšný podnikatel i sponzor

Zároveň se Ivanka K. pozastavila nad tím, že její příbuzný je úspěšný olomoucký podnikatel, zastupitel za hnutí ANO 2011 a také štědrý sponzor.

„Je majitelem mezinárodní logistické firmy, právě dokončuje stavbu logistického centra u velkoobchodu ve Velké Bystřici na Olomoucku. Vím také, že hnutí ANO 2011 loni věnoval finanční dar přes 506 tisíc korun. Vůbec proto nerozumím tomu, proč mi dodnes nevrátil 3,2 milionu korun nebo na mě nenechal přepsat ten dům. Není bohužel ochotný domluvit se na nějakém přijatelném řešení," tvrdí Olomoučanka.

Olomoucký zastupitel za ANO 2011 a majitel mezinárodní logistické společnosti Jaroslav Spáčil nechtěl léta se táhnoucí rodinné spory příliš komentovat.

„Děkuji za možnost se k této záležitosti vyjádřit, z mé strany ale není k čemu se vyjadřovat," sdělil údajný dlužník.

ANO: Ryze osobní zálěžitost

Sporem mezi zastupitelem a Ivankou K. se v poslední době zabývala také olomoucká organizace hnutí ANO 2011.

„Příbuzná Jaroslava Spáčila nás osobně navštívila a celou záležitost podrobně popsala. Pan Spáčil nám později vysvětlil, že jde o starý rodinný spor. Považuji to za jeho ryze osobní záležitost. Nedopustil se totiž žádného jednání, které by bylo v rozporu s naším etickým kodexem," uvedl předseda olomoucké místní organizace Miroslav Žbánek.

Zároveň ujistil, že si každého budoucího člena ještě před vstupem do hnutí prověřují.

„Samozřejmě zjišťujeme, jakou ti lidé mají minulost. Zda-li například mají nějaké dluhy, exekuce a podobně. V tomto rodinném sporu ale ještě nepadlo žádné pravomocné rozhodnutí soudu. Je proto sporné, kdo komu peníze vlastně dluží a o jakou částku se ve skutečnosti jedná. Nejsme arbitrem, abychom to sami nějak řešili, rozhodnout musí soud," dodal Miroslav Žbánek.