Lídr kandidátky a hlavní favorit na post primátora pro nadcházející čtyři roky Miroslav Žbánek ve finále sčítání hlasů odpovídal Olomouckému deníku.

Váš výsledek už je de facto jistý. Co na něj říkáte?
Je to úspěch, mám radost. Asi to na mě není moc vidět, nejsem takový ten „juchací“ typ, ale jsem spokojený a šťastný.

Možná překvapivě získalo hodně procent hnutí ProOlomouc, dobře si vedli i Piráti. Co byste říkal na tuto trojkoalici?
Musím se přiznat, že jsem s úspěchem hnutí ProOlomouc počítal. V Olomouci působí dlouhodobě, jeho zástupci pracují a dokázali si získat svou voličskou základnu. Piráti zase vsadili na určitou značku a vyšlo jim to. S ohledem na ten mandát je přirozené, že budeme jednat i s nimi. Respektujeme vůli voličů a budeme hledat strany, které s námi budou ochotné jít do stabilního a programově konzistentního koaličního projektu.

Nebojíte se situace, která nastala po minulých i předminulých komunálních volbách? Tudíž že vítěz voleb nakonec skončil v opozici?
Počkáme si na přepočet mandátů, potom z toho bude jasné, zda a kdo by nás jako vítěze byl schopen obejít. Myslím si, že tahle varianta letos nenastane. Pokud by se něco takového rodilo, tak by to asi bylo na základě programově i personálně nesourodého složení. Když ale koukám na ta procenta, neobávám se toho.

Oslavy? Jsem abstinent

Co vás potěšilo nebo naopak zklamalo v těchto volbách?
Účast voličů by mohla být lepší. Přiznám se, že jsem dnes nesledoval, kolik procent obyvatel volilo, ale včera to vypadalo na stejný výsledek jako před čtyřmi lety. A to nebyla bůhvíjaká sláva.

Letos by to mělo být o pár procent více.
Tak aspoň něco, i když pořád je to málo. Ale mě to nepřekvapuje. Zkrátka je vidět, že voliči upřednostňují jiný víkendový program. Zvlášť když teď bylo hezké počasí. S tím se prostě musíme smířit a doufat, že se to třeba příště zase o pár procent zvedne.

Co říkáte na výsledek ČSSD, která je v této chvíli těsně nad tou pětiprocentní hranicí?
Tak ještě se to může změnit, ale už je to asi takový celorepublikový trend. Na rovinu říkám, že během kampaně jsem narážel i na voliče ČSSD, kteří se přiklonili k nám, k hnutí ANO. Výsledek si musí vyhodnotit sami ve svých štábech. Budou se s tím muset vyrovnat, je jen na nich, jak k tomu přistoupí.

Plánujete nějaké oslavy, když jste takto výrazně uspěli?
Já jsem abstinent, takže žádné bujaré pitky se odehrávat nebudou. Samozřejmě si pogratulujeme a nějakým způsobem ten výsledek ohodnotíme, ale dnešní noc strávíme spíše pracovně. Předpokládám, že už začnou standardní schůzky, kdy se setkávají zástupci jednotlivých stran s tou stranou vítěznou, takže počkáme na ten konečný výsledek a pustíme se do práce. Z mého pohledu skončil zápas, je potřeba si potřást rukou a začít hledat způsob spolupráce pro to další období, ať už to budou strany koaliční, nebo opoziční. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo sestavit koalici a mohli bychom dát prostor i ostatním, kteří jistě mají co říct. My ten prostor před čtyřmi lety bohužel nedostali.

První na řadě je rozpočet

Na co se zaměříte jako první?
Z toho ryze praktického hlediska máme před sebou tvorbu rozpočtu. To je věc, kterou město potřebuje, abychom co nejkratší dobu pracovali v rozpočtovém provizoriu a co nejdříve ho dokončili. Rozpočet už by měl reflektovat priority a záměry budoucí koalice.

Budete trvat na postu primátora?
Už jsem to několikrát řekl, zatím se nic nemění. Ten volební výsledek je natolik jednoznačný, že budeme usilovat o primátorské křeslo.

Kdy budete rozhodovat o primátorovi města Olomouce?
Nejdříve musíme svolat zastupitelstvo. Nevím, jestli se nám to podaří ještě do listopadu, o tom teprve budeme jednat. Termín takhle z hlavy neřeknu, ale snad v listopadu.