Součástí prvního dne adventního jarmarku s více než stovkou stánků je i odpolední vystoupení finalisty SuperStar a podvečerní koncert Kamila Střihavky.

V 18 hodin se poprvé na zaplněném Horním náměstím rozsvítí vánoční strom, který před radnici dopravili technici na konci minulého týdne.

Punč na Horním náměstíTaké letos zdobí prostor před olomouckou radnicí jehličnan. Padesátiletý stříbrný smrk věnovali městu manželé Večeřovi z Polívkovy ulice v Olomouci.

Ještě před pokynem k rozzáření všech světel dostane vánoční strom své jméno, které stejně jako v předchozích letech vybralo vedení města z návrhů od veřejnosti. Letos se na radnici sešlo od Olomoučanů více než pet set možných pojmenování.

V uplynulých letech nesly olomoucké vánoční stromy názvy: Stromovous, Světluška, Radovánek, Jiskřička, Jehlička, Mašlička, Rolnička a Snílek.

Letošní vánoční trhy potrvají v centru Olomouce až do Štědrého dne.

Jejich součástí trhů bude i oblíbená akce Česko zpívá koledy, kterou 10. prosince v 18 hodin pořádá regionální Deník. 

Zahájení Vánočních trhů Olomouc
23. listopadu 2014
14.00 otevírá Ježíškův poštovní úřad
16.00 vystoupení finalisty soutěže SuperStar Jaroslava Smejkala
17.45 vyhlášení soutěže Pojmenujte vánoční strom
18.00 slavnostní rozsvícení vánočního stromu,
18.05 koncert Kamila Střihavky

118 stánků

Vánoční trhy v centru OlomouceJarmareční trh, který se koná na Horním i Dolním náměstí, bude tvořit 118 stánků. Patnáct z nich nabídne punče, téměř třicítka stánků řemeslné zboží.

„Sortiment budou nabízet osvědčení a stálí prodejci, kteří zaručují kvalitu," sdělil Pavel Spálený z obecně prospěšné společnosti Kulturní Olomouc, která Vánoční trhy Olomouc pořádá.

Punč za třicet

Neodmyslitelnou součástí vánočních trhů jsou voňavé nápoje z vína, ovoce či ovocných šťáv vařené se směsí koření. Letos budou stánkaři opět nabízet několik druhů.

Nebude chybět norimberský, který dováží na pulty přímo organizátor trhů. Kromě něho potečou do kelímků a hrnků i jiné druhy, například francouzský, olomoucký a irský.

Punč, bez přídavku tvrdého alkoholu, bude stát třicet korun.

Česko zpívá koledyZazpívat si oblíbené vánoční písně mohou ti, kdo se zapojí do akce Česko zpívá koledy.

Na Horním náměstí v Olomouci, ale také na mnoha dalších místech ve vašem regionu a v celé republice, si můžete společně se svými přáteli a známými zazpívat koledy.

Akce, kterou pořádá regionální Deník odstartuje 10. prosince přesně v 18 hodin.

V jednom okamžiku tak spojí obyvatele celé České republiky.

VÍCE ZDE 

Provorepublikový kolotoč i zoo

Kromě nabídky vánočního zboží, punčů a různých dobrot, divadelních a hudebních představení budou součástí vánočních trhů další atrakce.

K nim patří například jesličky s vánoční zoologickou zahradou, Ježíškův poštovní úřad, zvonice pro splnění přání.

Nejmenší se budou moct užít jízdu na replice prvorepublikového kolotoče.

Kluziště zdarma

Od začátku listopadu je na Dolním náměstí v provozu ledová plocha pod širým nebem. Vstup na kluziště, které je 25 metrů dlouhé a 16 metrů široké, je zdarma.
Zájemci si na místě mohou vypůjčit brusle, dospělí zaplatí za pár bruslí 80 korun za hodinu, děti 20 korun, musejí ale počítat s vratnou kaucí 500 korun. Personál také zájemcům jejich sportovní výbavu za poplatek sto korun nabrousí.

Nedvěd, Fleret i klezmer

Velká část kulturního programu se odehraje na pódiu, které stojí v prostoru mezi sloupem Nejsvětější Trojice a Ariónovou kašnou.
O zvuk interpretů se nebude starat žádná speciální technika.

„Vánoční trhy nejsou hudebním festivalem. Produkce má pouze dokreslovat atmosféru. I tak věříme, že si návštěvníci přijdou na své. Bude z čeho vybírat," sdělil Pavel Spálený.

K největším tahákům by měl patřit  František Nedvěd, Petr Spálený či Pavel Dobeš. Olomoučanům ale zahraje například také Kamelot, Pressburger Klezmer Band, Burma Jones, Fleret, Láďa Kerndl a David Spilka se skupinou.

Atraktivní destinace

Agentura CzechTourism ohodnotila uplynulou adventní atmosféru v Olomouci velmi kladně. Vloni ji označila za mnohem více příjemnější než s jakou se setkávají turisté v leckterých vyhlášených destinacích, jako je Salzburg či Vídeň.

Vánoční trhy v centru Olomouce„Pro Olomouc byla adventní doba 2013 jedním z nejúspěšnějších období z pohledu příjezdu turistů a návštěvníků města mimo hlavní turistickou sezónu," poznamenal náměstek Pavel Urbášek s tím, že zmíněná agentura vyhlásila na základě ankety Adventní Olomouc jako druhý nejzajímavější domácí produkt v kategorii Genius Loci.

Opět se hledá pořadatel

Letos končí smlouva, kterou uzavřelo město s organizátorem vánočních trhů - společností Kulturní Olomouc - na dobu pěti let. Podle pořadatele se až v minulém roce podařilo naplnit jejich představy na sto procent.

„Bohužel jsme byli limitovaní rekonstrukcí Dolního náměstí, která se dělala v letech 2012 a 2013," sdělil Pavel Spálený.

Nové vedení města bude výběrové řízení na nového organizátora vypisovat v lednu příštího roku. Rozhodnuto by pak mělo být v prvním čtvrtletí příštího roku.

Součástí kriterií, které by měl nový pořadatel zabezpečit, budou i podněty od veřejnosti. Ty bude město sbírat v řadách návštěvníků formou ankety během nadcházejícího ročníku.

Výběr z programu Neděle 23.11. – Zahájení vánočního jarmarku
v 17.45 hodin vyhlášení vítěze soutěže statutárního města Olomouce „Pojmenujte vánoční strom" za účasti primátora města, v 18.05 vystoupení Kamila Střihavky

Pondělky ve znamení studentské scény
Folkové úterky
Středy s olomouckou hudební scénou
Páteční populární hudební skupiny (např. Robbie Williams Revival, Dr. PEPE, Láďa Kerndl, Ivan Hlas)
Čtvrteční koledování s Českým rozhlasem
Sobotní koncerty a programy pro děti
Adventní neděle s pohádkami a koncerty (např. kapela Pakostra, Reflexy, Fleret, vánoční akustický koncert Davida Spilky)

• pátek 5. 12. Mikulášský program – čertovské hrátky, nadílka, ohňostroj, koncert Debbie, skupiny Kamelot
• úterý 10. 12. od 18 hodin Česko zpívá koledy – zpívání s Deníkem ve více než 80 městech České republiky
• pondělí 22. 12. ve 14 hodin divadelní představení Louskáček v Moravském divadle Olomouc, v 19 hodin Vánoční koncert
• úterý 23. 12. ve 14 a v 17 hodin Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v Moravském divadle Olomouc
• 24. 12. ve 22 hodin Půlnoční bohoslužba

*koncerty se uskuteční po většinou v 16.30 a v 18 hodin, o víkendech i ve 20 hodin

PODROBNÝ PROGRAM VÁNOČNÍCH TRHŮ v Olomouci ZDE