„Jednoznačně to bylo potřeba. Břehy byly už tak narušené, že ohrožovaly stabilitu chodníku sousedního parku. Rybník se jakoby rozšiřoval do šířky, bylo několik zásadních důvodů, proč rybníku upravit,“ uvedl Pavel Kurfürst, vedoucí Odboru životního prostředí litovelské radnice.

Podotkl, že samotný projekt se dělí na dvě části – na revitalizaci Olomouckého rybníku a rekonstrukci napájecí stoky.

„Obnova rybníka bude spočívat v odtěžení přebytečných usazenin, v úpravě dna, zpevnění břehů, vysadí se břehové porosty a přibudou tam asi čtyři tůně,“ přiblížil konečnou podobu vedoucí.

Rybník by měl umožnit také mnohým živočichům jako jsou vodní ptáci či obojživelníci usídlit se a vytvořit si nový prostor pro život. Odborně se tomu říká zvýšení biodiverzity.

„Olomoucký rybník bude mít podobnou podobu, jako ten Uničovský, který je vedle litovelského gymnázia,“ pokračoval.

Hotovo má být do konce roku

Na úpravě vodní plochy se pracuje od poloviny března, do konce roku by stavba měla být hotová.

„Co se týče stavby, jako takové v současné době je obrovský problém počasí. Květen nám propršel, měli jsme tady i třetí povodňový stupeň. Je to problém, ale harmonogram nějak dramaticky zpožděný není. Myslím, že by se to mělo stihnout. Už ve čtvrtek nebo v pátek by mělo přestat pršet a myslím, že by příští týden pracovníci měli by začít pracovat,“ doplnil Kurfürst.

Náklady na projekt jsou necelých pět milionů korun. Město Litovel na projekt získalo dotaci z Evropské unie 4 233 tisíc korun, dotace od Státního fondu životního prostředí je 249 tisíc korun, město Litovel přispěje částkou 498 tisíc korun.