Situaci kritizovali i lidé spojení s jinou baletní školou, která vyšla v grantech naprázdno.

Dohady se objevily, když se v červnovém zastupitelstvu politici pustili do projednávání bodu o změnách rozpočtu na letošní rok.

K padesáti tisícům korun přiděleným už předtím radou města mělo baletní studio získat ještě 180 tisíc korun na činnost.

„Jedná se o vratku z loňských dotací od Veteran Areny. Baletní studio je významná instituce a částka, kterou obdržela ve standardním procesu, je nízká," uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek (ČSSD), proč radní přesměrovali peníze na studio. Koalice následně navýšení prohlasovala.

Na návrh ale reagovala opozice. Tomáš Pejpek (Pro-Olomouc) připomněl, že kulturní komise při radě města původně doporučila baletní studio nepodpořit vůbec.

„Pak jeden ze žadatelů vrátil dotaci rozdělenou komisí cestovního ruchu a nejspíš paní zastupitelka Weiermüllerová využila svého předsednictví v této komisi a zalobbovala, aby se peníze dostaly k její organizaci," řekl zastupitel.

„Problém je prolínání osobních vazeb, které se uskutečňují přes politiku a zaměstnání v Baletním studiu při Moravském divadle Olomouc," dodal Tomáš Pejpek.

Komise dává klubům a hospodám, dětem ne?

Olomoucká zastupitelka Jitka Weiermüllerová kritiku popírá, podle ní se chtějí ostatní strany jen zviditelnit.

„Napadli mne, přitom o vrácení dotace jsem nic netušila. Ke mně, jako k řadovému zastupiteli, se taková informace nedostala. Celá situace mě mrzí. Myslím, že to byla rivalita opozice," uvažovala.

Dodala, že příspěvky baletní studio získává každoročně.

„Kulturní komise přiděluje peníze klubům a hospodám, ale děti nedostanou. Nakonec se to ale vždycky nějak vyřešilo, protože i bývalá rada věděla, že kdyby děti dotace nezískaly, baletní studio umře," dodala jeho ředitelka.

Plíhalová: Studio je soukromá záležitost

Kolik komu dát, radě navrhuje zmíněná kulturní komise.

„Baletní studio je úžasná instituce, ale je to soukromá záležitost. Takových je v Olomouci víc. Studio dostává peníze od rodičů a proč by mělo mít ještě od města?" zdůvodnila členka komise Ivana Plíhalová (ODS).

Žádostí se sešlo přes 11,5 milionu korun, k rozdělení bylo o devět milionů méně.

„Museli jsme škrtat. V komisi jsme zastoupení napříč stranami a ohledně baletního studia byla shoda," poznamenala ke grantu Ivana Plíhalová.

Střet zájmů? Vždy budu hlasovat pro děti

Jitka Weiermüllerová si před hlasováním o změnách v rozpočtu vzala slovo a na případný střet zájmů upozornila.

Podle opozičního hnutí ANO to ale měla udělat už na začátku diskuse.

„Bylo to proti jednacímu řádu. Ten říká, že tak má dotyčný učinit před projednáváním bodu. Od toho se pak odvíjí diskuse," připomněl Miloslav Tichý (ANO).

To zastupitelka připustila, zdůraznila ale, že zákon neporušila.

„Nečekala jsem, že vznikne debata, nechtěla jsem do ní vstupovat. Ale s oznámením jsem počítala. V zastupitelstvu je nás spousta, kteří se něčím zabýváme. Někdo je u hasičů, někdo v charitě a tak dále. Vždy na možný střet zájmů upozorňujeme," sdělila Jitka Weiermüllerová.

Zda hlasovat pro, nebo se zdržet, nezvažovala.

„Vždy budu hlasovat pro děti. Za práci, kterou s nimi děláme, se stydět nemusím," vysvětlila svou podporu vlastnímu projektu.

Peníze mají podle důvodové zprávy posloužit k „rozšíření nabídky trávení volného času dětí z Olomouce a ke zvýšení prestiže města v kulturních kruzích, kde se studio stalo mezinárodně uznávanou školou".

Další škola nemá na baletní podlahu

Zdůvodnění má ale kritiky.

„Nevím, na základě čeho baletní studio tvrdí, že je mezinárodně uznávané. Když srovnám soutěže, kterých jsme se za tento školní rok účastnili, a to především těch významnějších přeborů, je to 33:8 pro naši školu," reagovala Isabela Pospíšilová, která má dítě v Baletní škole Iriny Popové.

Ředitelkou baletní školy je Irina Popova, jež do loňského roku působila v Baletním studiu při Moravském divadle Olomouc.

Poté se rozhodla pro vlastní školu, se kterou se letos ucházela o stotisícovou podporu.

„Žádali jsme o peníze na baletizol, baletní podlahu. Bohužel se nepovedlo, doufáme, že příští rok," uvedla Irina Popova a dodala, že nedávno se její svěřenci vrátili z Rumunska, kde reprezentovali Českou republiku.

Ředitelka baletního studia Weiermüllerová se ale domnívá, že mezi jednotlivými oceněními je rozdíl.

„Je důležité si dobře vybírat, na jakou soutěž se jede. Některé z nich jsou obrovský podvod, mají různé kategorie, rozdávají medaile všem," sdělila.

Primátor: Komise nemá právo veta

Sociálnědemokratický primátor Antonín Staněk souhlasí. Podle něj je potřeba podpořit ty nejlepší.

„Seznámili jsme se s výsledky a reprezentací Olomouce baletním studiem v zahraniční. Jeho představení jsou téměř pravidelně vyprodaná," řekl primátor, že v rozhodnutí rady problém nevidí.

Navíc zdůraznil, že odborné komise mají vedení města pouze radit.

„Nevytvářejme pocit, že kulturní komise má právo veta," upozornil Antonín Staněk.

Isabela Pospíšilová se přesto domnívá, že podmínky pro všechny nejsou stejné.

„Je to otázka morálního postoje zúčastněných," poznamenala.