Na start druhého největšího půlmaratonu v ČR se na Horním náměstí v 19 hodin postaví 6200 elitních i amatérských sportovců z pěti desítek zemí. 

Další asi tři a půl tisíce malých i velkých běžců se o dvě hodiny dříve vydají na trať tříkilometrového rodinného běhu. Ten zavede účastníky přes Dolní náměstí a Bezručovy sady na Envelopu a zpět.

Letos poprvé bude celý hlavní závod v přímém přenosu vysílat Česká televize (na programu ČT Sport).

Meteorologové předpovídají na sobotu v Olomouci jasné nebe a teploty kolem 30°C. V případě podobně extrémního horka jako loni tak slibují organizátoři občerstvovací stanice už na druhém a půltém kilometru a větší počet zdravotníků podél trati.

„Připraveno je patnáct míst se zdravotníky a sedm míst s kropením. Pro běžce máme na osvěžovacích a občerstvovacích stanicích a také v cíli nachystáno téměř 30 tisíc litrů vody," hlásil Tomáš Mirovský, koordinátor závodu.

Trasa Olomouckého půlmaratonu 2017 (klikněte pro zvětšení)

Olomoucký půlmaraton 2017 - trasa závodu

Nejrychlejší borci se v cíli na hlavním olomouckém prostranství objeví už za jednu hodinu, ti poslední by tam měli své soukromé vítězství slavit zhruba kolem desáté hodiny v noci.

Závod vyhlášený výjimečnou atmosférou a nádhernými kulisami starobylého města přilákal závodníky a závodnice ze světové špičky.

Ti se i přes velké horko pokusí pokořit magickou jednu hodinu, pod kterou jedenadvacetikilometrovou olomouckou trať zatím nikdo nezdolal. VÍCE O NEJVĚTŠÍCH HVĚZDÁCH ZÁVODU ZDE

Olomoucký půlmaraton si nenechají ujít ani známé osobnosti z nesportovní sféry. Od Trojice tak opět vyběhne například kardiochirurg Jan Pirk, moderátor a herec Dalibor Gondík či sportovní moderátor Vojtěch Bernatský.

Uzavírky pro auta od 16 hodin

Po trase obou závodů se v sobotu nesmí parkovat, ulice, kudy se zástup běžců večer vydá, se budou postupně zcela uzavírat pro auta zhruba od 16 hodin odpoledne

Některé části města tak budou na několik hodin vozem prakticky nepřístupné, případně z velkými objížďkami.

Omezení většinou potrvá minimálně do deseti hodin večer.

Tramvaje normálně až do 18 hodin

MHD v Olomouci bude až do podvečera jezdit normálně.

Po 18. hodině ukončí provoz tramvajové linky X3, X4 a 7, vyjede naopak náhradní linka X5 po trase Trnkova – Envelopa – Hlavní nádraží – Pavlovičky a zpět. 

Mezi Novou Ulicí a tržnicí bude cestující vozit autobus s označením X6, mezi Neředínem a nádražím Olomouc - město pak linka X7.

Některé autobusové linky přestanou jezdit už od 16:30, většina pak omezí provoz či změní trasu v době závodu. VÍCE na webu DPMO

Trať stejna jako loni

Ani rozsáhlá rekonstrukce třídy 1. máje v centru nepozmění trasu Mattoni 1/2Maratonu Olomouc 2017. 

„Trasa závodu je úplně totožná jako loni, současné práce by pro nás neměly být problém," uvedl mluvčí Tadeáš Mahel.

To znamená, že závod odstartuje v 19 hodin na Horním náměstí a poté povede přes Černovír, Lazce, Hejčín a Smetanovy sady zpět do centra. 

Převýšení na trati je minimální, a tak by nejlepší běžci mohli dosahovat velmi rychlých časů.

„Trať je velmi dobrá a přeje kvalitním časům. U trati byla vynikající atmosféra," pochvaloval si loňský vítěz Stanley Biwott. 

Běžcům se navíc líbí prostředí závodu. „Vzpomínky na Olomouc budu mít krásné. Líbí se mi tady budovy, centrum a chutná i jídlo," řekla Mary Keitany. 

I přes příznivý profil hodinová hranice stále odolává. Rekord závodu drží keňský běžec Geoffrey Ronoh, který olomoucký závod zdolal v čase 1:00:17. 

Půlmaraton se může pochlubit zápisem do světových tabulek. V roce 2015 Mary Keitany doběhla do cíle v čase  1:06:38, což byl nakonec druhý nejrychlejší čas roku. (map) 

Spousta hudby podél trasy

Všichni příznivci běhu, kteří okusí nástrahy Mattoni 1/2Maratonu Olomouc či dm rodinného běhu anebo přijdou pouze fandit, se
i letos mohou těšit na Marathon Music Festival, který je již od počátků nedílnou součástí RunCzech závodů.

Celkem na třinácti místech v Olomouci se 24. června v 19 hodin rozezní hudba, díky níž ožije celé město. Různé hudební žánry, skupiny či představení doplní energii běžcům a zároveň připraví nezapomenutelný zážitek divákům.

Ve speciálním Mattoni music pointu nebude chybět ani bar, roztleskávačky a odpočinková zóna s lehátky.

Veletrh Moravia Sport Expo

Veletrh aktivního a zdravého životního stylu bude již počtvrté důležitou součástí Mattoni 1/2Maratonu Olomouc.

Běžci sem míří pro své startovní balíčky, novinky ve světě sportu, sportovní vybavení předních světových značek i za bohatým doprovodným programem, v rámci kterého se můžete těšit na moderátora Dalibora Gondíka, zpěváka a trenéra Jacoba Bínu, motocyklistu Jakuba Smrže, chirurga Jana Pirka, olympijského lyžaře Honzu Hudce, modelku Terezu Skoumalovou a české elitní vytrvalce Petru Kamínkovou, Evu Vrabcovou, Ondřeje Fejfara a mnoho dalších zajímavých hostů.

Rodiny a neběžce nenechávejte doma, na Moravia Sport Expo si na své příjde každý. Organizátoři zvou v pátek na výstaviště rodiny s dětmi, školy a další, protože se zde poprvé uskuteční veletrh olomouckých sportovních oddílů.

Přijďte se podívat, jaké sportovní oddíly máte ve svém okolí. Moravia Sport Expo najdete na Výstavišti Flora v pátek 23. června od
10.00 do 19.00 a v závodní sobotu 24. června od 9.00 do 19.00. Vstupné je zdarma.