Už jen čtyři dny se tak mohou zákazníci vydat do jeho útrob a nakoupit si oblíbené zboží.

Na začátku března si dům zabere stavební firma, která jej během osmi měsíců celý přebuduje.

Prozatím zůstane i po uzavření Prioru přístupný supermarket v suterénu.

Část krámků v obchodním domě už je zavřená, vyklizená nebo v invetuře. Zákazníci si zde mohou nakoupit věci ve výprodejích, některé prodejny dokonce nabízí dřevěné regály či prosklené vitríny za symbolické ceny.

„Také balíme. Stěhujeme se nedaleko, do Pekařské ulice. Máme tam připravené náhradní prostory. Doufáme, že si nás lidé opět najdou,“ popsal při inventuře fotografického zboží Milan Maršálek, který se stará o prodejny Fotolab na Moravě.

Poslední dva dny práce si v Prioru uživá také prodavačka Lenka Vaňková, která léta ve třetím patře nabízí zákaznicím značkové spodní prádlo.

„Ještě ve čtvrtek budeme mít otevřeno a pak se přestěhujeme. Našli jsme pěkné místo v obchodním domě Koruna, takže budu prodávat tam,“ naznačila budoucnost obchodu Vaňková.

I další krámky majitelé postupně balí. Mají totiž od obchodního domu určený harmonogram, kdy mají prostory opustit. Kvůli logistice zavře Prior ještě o tři dny dříve, než původně majitelé plánovali.

„Nebylo by možné za tři dny kompletně celou budovu vyklidit. Proto jsme se rozhodli, že budeme vše stěhovat postupně a zavřeme dříve. Konkrétně přesně ve 13 hodin v sobotu 25. února,“ vysvětlil ředitel Prioru Dušan Hric.

Supermarket v suterénu zatím zůstane

Uspíšit vyklízení velkého domu museli i kvůli kapacitě parkoviště a nákladních výtahů. Navíc ne všichni obchodníci chtěli mít otevřené až do 29. února.

„Zatím jde všechno podle plánu a perfektně stíháme. I po uzavření Prioru zůstane prozatím otevřený supermarket v suterénu. Umožnili jsme to, protože má vlastní vchod. Jak dlouho to tak bude, ještě ale není jasné,“ podotkl Hric.

Po vystěhování všech obchodníků nastoupí do domu stavební firma, která se pustí do celkové přestavby objektu. Vybuduje uvnitř moderní prodejny, rozšíří sklepní prostory.

Celé budově bude dominovat atrium s tradičními eskalátory. Podobu změní Prior i zvenku. Po dokončení se obchodní dům promění v nákupní galerii Moritz. Do ní se z původních obchodníků vrátí zhruba polovina.

„Lidé zde opět najdou parfumerii, elektro, supermarket, oděvy, stříbrnictví, zlatnictví či hodinky,“ vyjmenoval ředitel.

Vizualizace nové podoby Prioru
Vizualizace nové podoby Prioru

Orientální krámky a starý bolševik zmizí

Zákazníci si budou moci přijít i pro fotografické zboží. Milan Maršálek počítá s tím, že v listopadu, kdy se má nové obchodní centrum otevřít, se znovu do domu nastěhují.

„Těšíme se. Chtěli jsme se vždycky vrátit. Bude tu všechno nové a objekt prokoukne. Už to nebude starý bolševik, ale kvalitní moderna. Jsem zvědavý, zda se nové prostory budou zákazníkům líbit,“ podotkl Maršálek.

Někteří obchodníci však stále váhají a o návratu jednají. Někteří se vůbec neplánují nastěhovat zpět.

Nově tak v galerii Moritz najdou lidé například občerstvení, dětský koutek, kavárnu, lékárnu, knihkupectví a další novinky.

„Otevřeme podle plánů v listopadu, abychom stihli předvánoční nákupy. Vše bude moderní a vzhledem bude odpovídat 21. století. Lidé už zde nenajdou orientální krámky jako dosud,“ uzavřel Hric.

Proměna Prioru za sto padesát milionů korun měla být původně hotová už v roce 2010. Jenže nejdříve o rok přestavbu pozdržel investor, o další rok ji pak zbrzdil olomoucký senior, který několikrát projekt při stavebním řízení připomínkoval.