Pokud vše půjde hladce, tak se na začátku příštího roku v obchodním domě zastaví charakteristické eskalátory a objekt se zákazníkům uzavře.

Pohyblivé schody se opět rozjedou před příštími Vánocemi, tentokrát už však v nové galerii Moritz.

Vedení města také znovu uvažuje nad tím, že opraví současně i ulici 8. května.

Projekčnímu týmu pod vedením Miroslava Pospíšila z olomoucké architektonické kanceláře Ateliér R se podařilo získat na opravu obchodního domu Prior územní rozhodnutí.

„Znamená to, že projekt nespadnul pod stůl, ale stále na něm pracujeme. Postupně připravujeme vše pro to, abychom získali stavební povolení,“ popsal Pospíšil.

Když půjde vše hladce, tak společnost CL Trade, která Prior vlastní, stavbu za více než sto milionů korun zahájí příští rok.

„Je to tak. Doufáme, že bude vše v pořádku a začneme už v prvním čtvrtletí,“ informoval Radovan Pilich, předseda představenstva společnosti.

Vizualizace nové podoby Prioru se zastřešenou tramvajovou zastávkou
Vizualizace nové podoby Prioru se zastřešenou tramvajovou zastávkou
Vizualizace nové podoby Prioru se zastřešenou tramvajovou zastávkou. Zdroj: Atelier R

Přestavba za devět měsíců

Obchodní dům bude po dobu stavebních úprav zavřený. Investor odhaduje, že by přeměna měla být hotová zhruba za devět měsíců.

„Už příští Vánoce by se mohli zákazníci podívat do nových prostor galerie Moritz,“ uvedl Pilich.

Společnost nyní dojednává, jaké firmy budou v obchodním centru sídlit a jaký sortiment budou nabízet. I přes dvouleté průtahy mají nájemníci stále zájem.

„Je jich dost. Nyní dolaďujeme konkrétní podmínky a další podrobnosti. V galerii by mělo být do padesáti nájemníků. Do měsíce bychom měli přesně vědět, jaké zboží u nás lidé nakoupí,“ doplnil Pilich.

Vizualizace přestavby olomouckého Prioru a prostoru před kostelem sv. Mořice. Zdroj: Ateliér R
Vizualizace přestavby olomouckého Prioru a prostoru před kostelem sv. Mořice. Zdroj: Ateliér R
Vizualizace přestavby olomouckého Prioru a prostoru před kostelem sv. Mořice. Zdroj: Ateliér R

Opraví současně i ulici 8. května?

Původně se měli po opravě Prioru Olomoučané procházet nejen po nové budově, ale také po zrekonstruované ulici 8. května, na které Prior sídlí.

Radní nakonec záměr kvůli chybějícím financím odložili. Nyní je však znovu ve hře varianta, že by se budova i ulice opravily současně.

Důvodem je říjnová tragédie, při které v této ulici spadl na procházející chodkyni kus zdi a na místě ji usmrtil.

„Na nejbližším jednání nejužšího vedení města chce primátor téma rekonstrukce ulice 8. května opět otevřít. Do konce roku se potom na některém z dalších zasedání bude problematika projednávat konkrétněji,“ popsala mluvčí radnice Jana Doleželová.

#nahled|https://g.denik.cz/43/ab/prior_8kvetna_28017_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/ab/prior_8kvetna_28017.jpg|Ulice 8. května#
Olomoucký Prior a ulice 8. května. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Zda opravu ulice radní uspíší, není tedy ještě zcela jasné. Na téměř stomilionovou investici totiž stále není dostatek financí.

Architekt Miroslav Pospíšil by však spojení obou náročných investic uvítal.

„Bylo by ideální, kdyby se vše opravilo zaráz, tedy Prior, prostor před kostelem svatého Mořice, ulice 28. října i ulice 8. května. Lokalita by najednou krásně prohlédla,“ vysvětlil architekt.

Vizualizace přestavby olomouckého Prioru a prostoru před kostelem sv. Mořice. Zdroj: Ateliér R

A jak se obchodní dům a jeho okolí vlastně promění? Zvenku získá budova novou fasádu, kterou bude tvořit převážně sklo a pohledový beton.

Vše doplní zeleň, která poroste po ocelové konstrukci.

Obchodní dům přijde o oblíbené podloubí. Nahradí jej zastřešené zastávka. Uvnitř budou obchody, i po stavebních úpravách budou centrum budovy tvořit eskalátory.