Ještě před svým říjnovým zvolením do Poslanecké sněmovny oznámil, že v případě úspěchu místo uvolní poté, co bude schválen městský rozpočet na příští rok.

Zároveň uvedl, že bude nutné, aby se povedlo sestavit vládu. K tomu však zatím nedošlo.

Rozpočet zastupitelé schválili v pondělí.

„Naprosto jsem nepředpokládal, že potenciální vládní koalice nebude do Vánoc schopna vládu sestavit. Jsme v situaci, kdy nemáme premiéra jmenovaného do úřadu. Naštěstí se snad dokončují jednání o personálním složení vlády," řekl ve středu Martin Novotný.

Čeká, až se strany dohodnou a vláda bude žádat sněmovnu o důvěru.

„V situaci, kdy nevíme, zda sněmovna vládu podpoří a tím pádem se sama nerozpustí a nebudou další předčasné volby, nebudu dělat krok, že bych odstoupil z funkce primátora a třeba za čtrnáct dní řešil, že jsou předčasné volby a sněmovna nefunguje," dodal Martin Novotný.

Kdo na jeho místo nastoupí, zatím nekomentoval. V radě města má ODS zastoupení ještě v podobě náměstků Martina Majora a Jana Holpucha, o nichž se v souvislosti s funkcí mluví nejvíce. Neuvolněnými radními jsou Ivan Kosatík a Marcela Hanáková.

Podle olomouckého politologa Karla Párala bude ODS nového primátora vybírat i s ohledem na komunální volby, které přijdou příští rok.

HLASOVALI JSTE: Kdo by měl být primátorem Olomouce?