„K jaru tradičně patří oslava mládí a studentské veselí. Těším se především na pozitivní energii, kterou našim akcím dodávají právě studentky a studenti. Majáles je letos součástí našeho výročí, kdy si připomínáme čtyři sta padesát let olomoucké univerzity. Spolu se zářijovým Meet UPem, kterým vítáme nový akademický rok, patří ke studentským vrcholům letošních oslav,“ zval na majáles rektor UP Martin Procházka.

Hlavní program odstartuje ve středu 3. května. Už na předchozí večer ale organizátoři přichystali zahřívací kolo.

Dějištěm bude parkán Uměleckého centra Univerzity Palackého (Konvikt) a nabídne speciální tematický kvíz k 450 letům olomoucké univerzity, vystoupení improvizační skupiny O.LI.V.Y. a rovněž koncert kapely Mutanti hledaj východisko.

Hate Me, Tender. Teresa Vittucci
Divadelní Flora 2023: oslava jinakosti i nahý tanec. Jaké taháky letos nabízí

Rappera a textaře Jana Vejražku doplní na pódiu instrumentalista Jiří Konvalinka a bubeník Cyril Kaplan, jinak též členové kapely Vložte kočku. Komu hudební porce nebude stačit, může po koncertě zůstat a zatančit si během setu DJ Endeeka.

Vládce Krobot na talk show i ve filmu

Středeční bohatou porci hudby, besed, workshopů a prezentací zahájí ve 14.30 tradiční korunovace krále majálesu. Letos převezme korunu a žezlo divadelní a filmový režisér a herec Miroslav Krobot.

„Jsme moc rádi, že pan Krobot souhlasil s převzetím vlády nad letošním studentským svátkem,“ uvedla za organizátory vedoucí oddělení univerzitních akcí UP Barbora Plonka Schwarzbachová.

Vedle korunovace na nádvoří Zbrojnice se Miroslav Krobot zúčastní také talk show na parkánu Konviktu, kde se role moderátorky zhostí členka činohry Moravského divadla Olomouc a někdejší královna majálesu Ivana Plíhalová.

„U příležitosti návštěvy pana Krobota na letošním majálesu jsme do programu zařadili také projekci filmu Kdyby radši hořelo, kde ztvárnil výraznou roli náčelníka hasičů,“ sdělila Schwarzbachová.

Scéna z olomouckého muzea ve filmu Miroslava Krobota Kvarteto
Miroslav Krobot slaví 70. Připomeňte si jeho filmy z Olomouce a okolí

Rock, jazz, rap

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakceHudební program na nádvoří Zbrojnice odstartuje autorský melodický rock v podání olomoucké kapely Milenium. Rockery z Olomouce vystřídá pražsko-brněnská Luciana s jazzovou a soulovou lehkostí.

„Žánrová míchačka je pro letošní hudební program majálesu typická. Další hosté Bert & Friends o sobě tvrdí, že jsou alternativa i pop, táborák i jazz, každopádně jde o velmi originální a osobitou kapelu. Po nich přijdou rappeři 58G, kteří před pár dny získali prestižní Cenu Anděl. Hlavní hvězdou jsou pak Tata Bojs, legendy z pražské Hanspaulky, kteří jsou na scéně neuvěřitelných pětatřicet let a ve svých písních střídají hned několik vlivů a žánrů,“ lákala za organizátory Anna Vytřísalová.

Nové tabule na příjezdových cestách a výpadovkách do Olomouce.
Vjezdy do Olomouce zdobí nové komiksové tabule. Jak se vám líbí?

Majálesová tramvaj

Hudba bude znít i v majálesové historické tramvaji, která vyjede ve středu 3. května v 11 hodin z Neředína a na trase linky 2/7 bude do 15 hodin nabírat cestující a zvát na pestré kulturní menu.

V rámci doprovodného programu se zájemci mohou zastavit u stánků na Biskupském náměstí a nechat se zlákat prezentacemi studentských spolků, univerzitních jednotek a neziskových organizací. Motivací může být i studentský index, do něhož lze sbírat razítka z jednotlivých stánků a následně se zúčastnit losování o ceny.

Vstup na majálesový program na Zbrojnici a Konviktu je volný.

Koupání nahoře bez? Ilustrační foto
Nahoře bez na koupališti? V Olomouci žádný problém

Hlavní program - středa 3. května

ZBROJNICE - NÁDVOŘÍ

14:30 OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ A KORUNOVACE KRÁLE MAJÁLESU MIROSLAVA KROBOTA
14:45 MILENIUM
16:00 VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ CELOUNIVERZITNÍHO SOUBOJE V DAROVÁNÍ KRVE VYHRŇ RUKÁV
16:30 LUCIANA
18:15 BERT & FRIENDS
20:00 58G
22:00 TATA BOJS

KONVIKT - PARKÁN

15:30 BESEDA S MIROSLAVEM KROBOTEM (MODERUJE IVANA PLÍHALOVÁ)
16:30 “PŘECE NEJSEM BLÁZEN, PSYCHOLOGA NEPOTŘEBUJI!” DEBATA O DESTIGMATIZACI DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ U NÁS
17:30 WORKSHOP STREET ART (OLIVER HELLER) / WORKSHOP STREET DANCE (TANEČNÍ SKUPINA JUST US)

KONVIKT - FILMOVÝ SÁL

19:00 KDYBY RADŠI HOŘELO (VE SPOLUPRÁCI S PASTICHE FILMZ)

BISKUPSKÉ NÁMĚSTÍ

15:00–19:00 PREZENTACE STUDENTSKÝCH SPOLKŮ, UNIVERZITNÍCH JEDNOTEK A NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ
15:00–19:00 ZAPARKUJ ZÓNA 

BAR ZAHRADA 
15:00–22:00 BEER PONG MAJÁLESOVÁ EDICE 

BELMONDO CLUB 
23:00 MAJÁLES AFTERPARTY

Podrobné info na www.olomouckymajales.cz.