Dvoudenní akce letos s podtitulem Literatura kolem nás, se uskuteční 2. a 3. května v Bezručových sadech, v areálu Zbrojnice, ale i na Konviktu nebo v Jazz Tibet Clubu.

Mezi více než dvěma desítkami interpretů z Česka a Slovenska najdeme Lenku Dusilovou s Baromantikou, slovenskou Katarziu, moderátorku a zpěvačku Emmu Smetanu či na letošní ceny Anděl nominované Thoma Artwaye, Davida Stypku a skupinu Jananas.

„Dramaturgicky jsme letos obsáhli folk, pop rock, elektroniku, rock´n´roll, komorní sbor i muzikál,“ řekl koordinátor akce Ondřej Martínek.

Divadelní stage v parku

Novinkou bude také dvoudenní hudební program v Jazz Tibet Clubu nebo nová stage Divadla Tramtarie v parku.

„Úplnou novinkou je série besed a čtení, ke kterým letošní literární téma akce přímo vybízí. Ty budou v šapitó v Bezručových sadech, na Konviktu či v UPointu,“ představil další programový blok Martínek.

Návštěvníci majálesu se tak budou moci setkat se spisovatelkou, signatářkou Charty 77 a bývalou předsedkyní Obce spisovatelů Evou Kantůrkovou, spisovatelem Václavem Jamkem, který přijede představit svou mimořádnou knihu Na onom světě se tomu budeme smát nebo s Jaroslavem Irovským přezdívaným „olomoucký Bukowski“.

„Mladší generaci pak zastoupí Jiří Charvát nominovaný na cenu Magnesia Litera nebo Michaela Hečková s knihou O městech a lidech, shodou okolností oba absolventi Univerzity Palackého,“ lákal ještě Ondřej Martínek.

Své fanoušky si najde i projekt LiStOVáNí herce Lukáše Hejlíka, který netradiční formou představí bestseller Stopařův průvodce galaxií.

Korunovace letos jinde

Bohatý doprovodný program s divadlem, kouzelníky a žongléři nebo filmem nabídnou po oba dva dny Bezručovy sady.

Samotná korunovace krále se poprvé uskuteční na jiném místě.

Z důvodu rekonstrukce radnice se organizátoři rozhodli přesunout slavnostní akt na Dolní náměstí, čímž chtějí také podpořit iniciativu Dolní vám.

Divadla na cucky, která si klade za cíl na menším olomouckém náměstí vytvořit nový kulturní prostor. Nedojde však jen na gesta.

Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného a dalšího programu majálesu poputuje právě na podporu vzniku nového divadla a komunitního centra. Více na www.majalesolomouc.cz