Na chodnících se míjeli lidé bez roušky, u některých výdejových okének kaváren byly vidět hloučky osob. Plno bylo třeba i na hřišti v Čechových sadech, kde ústenky u dospělých chyběly zcela. Olomoučtí strážníci v tomto týdnu, kdy počty nakažených prudce vzlétly, řešili na dvě desítky porušení opatření. Týkaly se hlavně zastávek hromadné dopravy. Lékaři proto znovu apelují na všechny, aby přestali podceňovat riziko nákazy. "Rouška není známka nevolnictví, ale ohleduplnosti," připomíná například ředitel olomoucké vojenské nemocnice Martin Svoboda.

„Během tohoto týdne řešili strážníci celkem 21 osob, které porušily mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví v souvislosti s povinností nosit ochranné prostředky dýchacích cest,“ sdělil Deníku mluvčí městské policie Petr Čunderle.

„Ve všech případech došlo k porušení opatření na nástupištích, v přístřešku a v čekárně veřejné dopravy,“ doplnil. Pokuty nepadly. Všechny případy vyřešily hlídky na místě domluvou.

Málokdo dbá na rozestupy

Chybějící roušky a minimální rozestupy v obchodech strážníci během tohoto týdne nezaznamenali, i když lidé si na neohleduplnost stěžují.

„Málokdo dbá na rozestupy. Na podlaze jsou značky, ale lidé stojí jeden za druhým. U pokladny se postavil hned za mě starší muž, který neměl roušku. Zaměstnanci ho nevyzvali, aby si ji nasadil. Nikdo to neřešil,“ postěžovala si Deníku šedesátnice žijící v centru Olomouce.

Smyslem citelného omezení pohybu osob je snížit kontakty mezi lidmi na minimum, aby se virus nemohl šířit.

Podle olomoucké městské policie bylo už první den platnosti „lockdownu“ patrné, že je v ulicích Olomouce méně lidí než obvykle. Situaci z jarních měsíců, kdy bylo ve městě prakticky „mrtvo“, se to však nepřiblížilo.

„Registrujeme menší pohyb osob nejen v historickém centru, ale i všeobecně na území města. Oproti tomu bylo na jaře, po zavedení opatření, centrum města liduprázdné,“ hodnotil mluvčí Čunderle.

Strážníci během hlídkové činnosti řešili od zavedení mimořádných opatření celkem čtyři desítky prohřešků. Vedle povinnosti nošení roušek se týkaly zejména zákazu popíjení alkoholu na veřejnosti a otevírací doby restauračních provozoven.

Přetížení zdravotníci žádají o spolupráci

Podle zdravotníků nelze riziko nákazy a virus jako takový zlehčovat.

„Jsme obrovsky přetíženi, nemocnice jsou zahlceny. Není možné nedodržovat opatření proti šíření koronaviru. Dodržujme je,“ apelovala například praktická lékařka Věra Katzerová, jež je zároveň předsedkyní Sdružení praktických lékařů na Olomoucku.

Ústenka na dýchacích cestách je podle ředitele Vojenské nemocnice Olomouc účinný prostředek k tomu, aby se podařilo epidemii alespoň zbrzdit.

„Na jaře se ukázalo, že to má velký smysl. Rouška není známkou nějaké podřízenosti, nevolnictví, ale ohleduplnosti vůči ostatním,“ apeloval Martin Svoboda.

Víkend? Doma nebo s rodinou do přírody

Omezení kontaktů je podle něj nezbytné, aby se snížil počet možných cest přenosu nákazy. Důležité je podle něj dodržovat sociální distanc.

„Jsem optimista a věřím, že tento týden by se situace mohla začít zlepšovat, ale lidé musí spolupracovat. Jestliže opatření budou dodržovat tři lidé ze čtyř, tak snaha těch tří je značně znehodnocena jedním neukázněným,“ poukazoval s tím, aby lidé obětovali nadcházející víkend a zůstali doma nebo vyrazili s rodinou do přírody.

Vláda od čtvrtka zakázala volný pohyb osob s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými, cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb.

Lidé by měli omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště.

V Olomouckém kraji bylo ve čtvrtek podle údajů Ministerstva zdravotnictví 8453 nakažených, za den přibylo 886. Zvýšil se i počet úmrtí s Covid-19 na 98.