Malíř Francisco Goya přichází na španělský královský dvůr v době, kdy katolická církev upevňuje moc a obnovuje inkvizici. Umělcova múza Inés je odsouzena za kacířství.

Poctou velikánovi světového filmu Miloši Formanovi v sobotu vstupuje olomoucké letní kino do nové sezony.

„Zvolili jsme snímek Miloše Formana Goyovy přízraky, abychom uctili režisérovu památku. Další projekce už budou probíhat každý týden v úterý a čtvrtek až do září, dokud nám bude přát počasí,“ uvedla Kateřina Kohoutová, vedoucí areálu letního kina. Ta se o něj stará od léta 2016, kdy provozovatel zvítězil v soutěži vyhlášené městem Olomouc.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na siláky, festivaly i běhy

Tématicky laděné projekce nechystají. Drží se klasiky a pětatřicetimilimetrových pásů.

„Můžeme promítat i digitálně. Ale děláme to neradi, jako jedno z mála letních kin se držíme tradice,“ zasvěcovala Kohoutová.

Spolupracuje s promítačem, který cestuje po celé republice a ví, jaké zhruba publikum může očekávat na projekcích v Olomouci a sám tak většinou filmy navrhuje.

„,My sami cíleně vybíráme filmy, když máme vícedenní akce. Vloni tady režisér Strach a promítali jsme první díl Anděla Páně,“ dodala Kohoutová.

Festival vojenské historie na hradě Helfštýně
Helfštýn ovládne festival vojenské historie

Otevírají i Hlubočky

V sobotu 19. května startuje promítací sezona i v Hlubočkách, v amfiteátru Na letním.

Prvním filmem v nabídce je Já, padouch 3 za dvacet korun.

„V loňském roce nám na představení chodilo kolem dvou set lidí,“ pochvaloval si Leo Friedl, provozní letního kina Na letním.

Těšit se mohou i příznivci venkovní filmové scény ve Šternberku, kde opět spustí promítačku v prostorách bývalého augustiniánského kláštera. Ten během léta nabídne ve čtyřech termínech tři české a jeden zahraniční film. Počet míst je omezen kapacitou nádvoří. Diváci za vstupenku zaplatí osmdesát korun.

Rozhledna na Velkém Kosíři
Rozhledna na Kosíři otevře 1. června, omezí ale počet návštěvníků

(lub, tau)