V Jeseníkách sněží prakticky trvale. Silnice na Červenohorském sedle, Ramzové i Videlském sedle pokrývala v osm hodin ráno vrstva ujetého sněhu, v němž byly částečně vyjeté koleje. Problém vyjet stoupání měla i některá osobní auta. Okolo sedmé hodiny stála podle jednoho z řidičů v kopci před Ostružnou tři osobní auta.

Dálnice jsou mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy na nich může ležet vrstva sněhu. Na silnicích udržovaných chemicky leží rozbředlý sníh. Ostatní vozovky nižších tříd silničáři průběžně pluží a provádějí posyp. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Kde jsou sypače? To ukazuje mapová aplikace ŘSD, kde se motoristé dozví, jaká je sjízdnost silnic, ale hlavně, kde je zrovna nasazena technika zimní údržby. Snímek ukazuje situaci v sobotu 25.11. ráno v 6:20.
Zima udeřila a kde jsou sypače? Ukáže to aplikace

„Vozovky udržované chemicky jsou místy holé, místy se zbytky sněhové kaše. Na inertních cestách leží ujetá vrstva sněhu. Nebezpečné úseky jako je stoupání či klesání jsou kryté posypem. Stále sněží, plužení se musí opakovat. Navíc se do toho zvedá vítr, vytvářejí se sněhové jazyky. Napadlo tady dosud do 15 centimetrů sněhu,“ řekl v sobotu ráno ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Žádné komplikace zatím nenastaly na železnici.

Výstraha meteorologů před vydatným sněžení platí pro celý Olomoucký kraj až do půlnoci ze soboty na neděli, na Jesenicku až do nedělního poledne. V sobotu dopoledne meteorologové dokonce ještě zpřísnili výstrahu před sněžením pro oblast Jeseníků na druhý nejvyšší stupeň.

Sníh na silnici. Ilustrační foto.
Napadne až 25 centimetrů sněhu. Pozor na jazyky a závěje

Dnes má být podle předpovědi zataženo se sněžením. „Očekáváme místy, zejména na severním návětří Jeseníků vydatné sněžení s úhrny 10 až 20 cm nového sněhu. V kombinaci sněžení s větrem se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje,“ uvedl Tomáš Ostrožilík z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Ostravě. Teploty se budou pohybovat od +2 do -1 stupně Celsia.

V noci na neděli bude sněžení postupně ustávat.