V Olomouckém kraji v pátek byla hlášena sedmidenní incidence 741 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Číslo opět představovalo nárůst oproti minulému hodnocenému období – o 205 procent. Výrazný nárůst zaznamenal i průměrný denní přírůstek, který byl v pátek na čísle 105,9 případů na 100 tisíc obyvatel.

Jak uvedli epidemiologové na webu Ministerstva zdravotnictví, v Olomouckém kraji již neplatí, že situace je zhoršená primárně v okrese Olomouc.

„Rapidní nárůst hlásí okres Prostějov a Olomouc, kde počet diagnostikovaných případů na 100 tisíc obyvatel dosahuje hranice 1000 případů,“ informovali.

Podíl případů u věkové kategorie 65+ se pohyboval okolo 14 procent z celkového počtu, v rozptylu 12 až 18 procent.

Počet osob celkem hospitalizovaných v Olomouckém kraji, včetně hospitalizací na jednotkách intenzivní péče, vzhledem k nárůstu počtu případů nejen celkově, ale i v seniorní populaci podle epidemiologů narůstá.

Jak se šíří nákaza?

Výskyty, u nichž je prokázán zdroj nákazy, jsou primárně navázány na rodinu či pracoviště. Jak epidemiologové poukázali, v poslední době také na zdravotnická zařízení a zařízení poskytovatele sociálních služeb, což se následně promítá do počtu hospitalizací vzhledem k záchytu u zranitelné skupiny.

Olomoucký kraj byl do minulého týdne jediným na Moravě a ve Slezsku, který nebyl zbarven červeně, ale na pohotovostním semaforu svítil oranžově.

Aby se v České republice podařilo zpomalit šíření epidemie Covid-19 je důležité snížit reprodukční číslo R pod hodnotu 1.

„Hodnotu 1,36, kterou momentálně číslo R má, není možné při tak velkém množství nakažených osob v populaci označit za příznivou. Zavedení nových opatření by se také mělo projevit na poklesu procent pozitivních záchytů z prováděných testů, i když počet testů v ideálním případě dále poroste,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.