Platnost řidičského průkazu je ideální zkontrolovat ještě před odjezdem na letní dovolenou, a pokud končí, včas požádat o nový. To je díky bankovní identitě možné online.

„Stačí se jednoduše přihlásit pomocí bankovní identity do Portálu dopravy a během chvíle si tam vše vyřídit. Dobré je také připomenout, že možnost nevozit s sebou řidičský průkaz platí od ledna pouze na území České republiky. V zahraničí u sebe kartičku řidičského průkazu stále mít musíme,“ upozornil výkonný ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička.

Online žádost o nový řidičák může podat každý, kdo má bankovní identitu. Stačí se přihlásit pomocí Bank iD, zkontrolovat předvyplněnou žádost a odeslat ji.

Běžná výměna řidičáku je zdarma, o nový řidičský průkaz lze žádat nejdříve 90 dnů před koncem platnosti stávajícího. Nový řidičský průkaz je hotov do 20 dnů a k vyzvednutí je na kterémkoli z více než dvou stovek úřadů obcí s rozšířenou působností.

Bankovní identita je nejčastěji používaný způsob ověření totožnosti online, a to nejen při přihlašování do internetového bankovnictví.

Je navíc bez dalších nákladů a zařizování. Tuto službu už v České republice využily čtyři miliony uživatelů, jejich počet se každoročně zvyšuje. Lidé letos provedli 16 milionů ověření na webech státní správy i soukromých společností.