Na dokončení probíhajících investičních akcí a zahájení nových letos hejtmanství z rozpočtu vyčlení zhruba jednu a půl miliardy korun. Nejen Olomoučané se na jaře mohou těšit na otevření červeného kostela. Ten má za sebou kompletní rekonstrukci takzvaně od podlahy až po střechu a dočkal se také moderní přístavby. Hejtmanství v tomto roce počítá s investicí 30 milionů korun, celkové náklady dosáhnou 170 milionů.

Kraj bude také investovat tři miliony korun do projektu proměny prostějovské hvězdárny, deset milionů půjde na úpravy depozitáře přerovské knihovny a šest milionů na statické zajištění depozitáře Vlastivědného muzea v Olomouci.

Vizualizace budoucí podoby prostějovské hvězdárny
Odvážná proměna prostějovské hvězdárny. Takto má vypadat po radikální přestavbě

Do rozpočtu investic na rok 2023 hejtmanství operativně zařadilo rekonstrukce několika školních budov s cílem snížit výdaje za vytápění.

„Krajské školy potřebují kvůli drahým energiím okamžité úpravy. Čeká nás výměna oken a snížení energetické náročnosti budovy u přerovské průmyslovky. Novou fasádu dostane mohelnická průmyslovka, základní škola ve Šternberku a více než šestnáct milionů korun budou stát energeticky úsporná opatření na Střední průmyslové škole v Hranicích,“ vyjmenoval radní pro školství Aleš Jakubec.

Z havarijních důvodů muselo Vlastivědné muzeum v Olomouci dočasně uzavřít výstavní sál sv. Kláry.
Vlastivědné muzeum uzavřelo sál s veleúspěšnou výstavou

Opravy silnic

Jakmile to počasí dovolí, zahájí Olomoucký kraj opravy několika silnic. Za 31 milionů korun bude dokončen například úsek mezi obcemi Seloutky a Domamyslice a za 25 milionů průtah Ludmírovem.

„V plánu je stavba nového mostu v Hrubé Vodě za osmatřicet milionů a za sedmadvacet milionů úpravy průtahu Hanušovicemi,“ upřesnil radní pro dopravu Michal Zácha s tím, že pokud se podaří získat dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, začnou rovněž opravy silnic mezi Přáslavicemi a Lipníkem nad Bečvou nebo z Přerova do Doloplaz. Oprava každé z nich vychází na 180 milionů korun.

Parkující tramvaje v Sokolské ulici v Olomouci, 12. ledna 2023
Tramvaje už nebudou "parkovat" v Sokolské

Nové základny záchranky

Hejtmanství počítá také s investicemi do nových výjezdových základen zdravotnické záchranné služby.

Nové budovy vyrostou ve Šternberku a Zábřehu, dohromady přijdou na dvacet milionů.

„Výrazně se tím zrychlí dojezdové časy lékařů a zvýší komfort pro sloužící posádky,“ vyzdvihl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Modernizací projde kotelna léčebného ústavu v Pasece a lůžkové oddělení v Moravském Berouně.

Nový výcvikový polygon kraj vybuduje za osm a půl milionu korun v areálu střediska praktického výcviku Hamry. Využívat jej budou profesionální i dobrovolní hasiči z celého Olomouckého kraje.