Právě kvůli rozsáhlejší přestavbě lešení je momentálně pro veřejnost uzavřen hlavní vchod do kostela.

Prostory zůstanou nepřístupné zhruba do poloviny příštího týdne.

„Záleží na lešenářích, ale řekl bych, že nejpozději ve středu by mohl být kostel opět otevřen,“ řekl farář Antonín Štefek.

Věřící do té doby o své bohoslužby nepřijdou. Mše svatá se koná v kapli svatého Alexeje, do níž se návštěvníci dostanou vchodem vedlejší fary.

„Do kaple lze vstupovat od 7 do 10 hodin a od 14.30 do 16.00,“ řekl Štefek s tím, že informace visí na ceduli u hlavního vchodu kostela.

Přestavba lešení začala koncem ledna, jakmile památkáři zkontrolovali aktuální stav prací a schválili následující kroky.

„Zatím vše probíhá dle plánu,“ konstatoval vedoucí realizačního týmu a restaurátor Filip Menzel po dosud posledním kontrolním dni.

Tou dobou vedlo na vrchol lešení dvacet pater.

„Zpočátku bylo vyšší. Až k holubici je to od země 41 metrů,“ ukázal Menzl ke stropu, kde už je patrný zásah odborníků.

Umýt a odstranit přemalby

Krásu zlatých a bílých reliéfů umocňuje sluneční svit prodírající se dovnitř skrze okna v osmiboké lucerně. Na samém vrcholku září zlatá holubice, která znázorňuje Ducha svatého a společně s vedlejšími kopulemi kostela symbolizuje Svatou Trojici.

Pod ozdobeným stropem se rozprostírá osm fresek. Původní nástěnné malby z roku 1706 byly koncem 19. století přemalovány, od té doby je pokryla vrstva nečistot.

„Bylo nutné je důkladně umýt a odstranit přemalby. Díky tomu se na povrchu omítky objevil i podpis autora, barokního malíře Ferdinanda Nabotha,“ zdůraznil Menzel.

Malby v kostele svatého Michala jsou jedním z mála veřejně známých děl tohoto olomouckého umělce. Mimo těchto fresek se ví například ještě o jeho výzdobě rýmařovské kaple V Lipkách.

Místo lavic lešení

Momentálně se restaurátoři nacházejí zhruba třicet metrů nad zemí. Věnují se omítkám, štukové výzdobě a římsám na obvodních zdech stavby. Nejvíce času zabere čištění 120 let netknuté památky.

„Nánosy prachu jsou až v půlcentimetrové vrstvě. Musíme vše důkladně a opatrně očistit štětečkem i vysavačem,“ popsal Filip Menzel.

Následuje zpevňování barevné vrstvy, tmelení prasklin a děr, kterých je po celé zdi nespočet. Neméně náročná je i retuš, rekonstrukce barevné stránky barokní a pseudobarokní výzdoby. Všechna místečka je nutné doplnit identickou barvou, aby jakýkoliv novodobý zásah nebyl znát.

Jakmile je jedna část hotová, kousek lešení zmizí, pracovníci se posunou na podlahu z dřevěných palet o patro níže a veškerý proces začne nanovo.

Čištění, zpevňování, tmelení, retuš, zlacení…

Zákrok restaurátora si na konec vyžádají i kostelní lavice, které musely ustoupit lešení a leží na hromadě pod hlavním oltářem.

Stavbě několikatunové konstrukce nepředcházelo pouze odmontování lavic, ale také statický průzkum podzemních krypt. Bez něj by se podlaha mohla probořit. Aby k tomu nedošlo, využili lešenáři traverzy, které roznášejí váhu rovnoměrně po celé ploše.

Po celkové rekonstrukci, která začala v roce 2014, bude kostel v centru města vypadat podobně jako po opravách a novobarokní obnově mezi lety 1892-1898. Tehdy budova dostala nový vzhled. Do té doby nebyla tak zdobená, římsy byly bílé.

9 milionů od státu, města i věřících

Opravy centrální kopule kostela svatého Michala vyjdou na 9 milionů korun. Projekt je financován Ministerstvem kultury ČR a statutárním městem Olomouc. Finančně může přispívat i veřejnost.

Možnosti využívá třeba paní Marie, olomoucká rodačka.

„Chodím sem dvakrát týdně rozjímat, pomodlit se. Vždycky přihodím nějaký ten peníz,“ usmála se starší žena, která zrovna do zamčené kasičky ve vstupní hale kostela hodila dvacetikorunu. Další mince přihodí, až skončí dočasný zákaz vstupu.

Pravidelné bohoslužby, církevní i kulturní akce se do barokní památky vrátí ještě před letošními Vánocemi.