Klub dostával každoročně od města podporu, které se mu letos nedostalo.

„S-cube jsme na základě jejich účasti na festivalech a bohaté programové skladby pravidelně zařazovali mezi významné projekty, které dostávaly dotace přímo z rozpočtu. To znamená, že o peníze nemusely žádat," vysvětlil Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Dodal, že tento rok klub přímé dotace nedostal, protože ho nové vedení města z plánu vyřadilo.

Olomoucký klub S-Cube

„Při stavbě rozpočtu na další rok se rozhodlo, že dotace na všechny projekty klesnou o pět procent, což byla i situace S-cube. Klub ale nakonec rozhodnutím nového vedení města ze skupiny dotovaných vypadl úplně," objasnil Radim Schubert.

Radní: Jsme v minusu

Podle slov náměstka primátora Pavla Urbáška (ČSSD) byl důvodem pro ukončení podpory ze strany města schodek v rozpočtu přebraný po předcházejícím vedení.

„Po volbách jsme rozpočet začínali řešit s tím, že jsme 100 milionů v minusu. To samozřejmě znamenalo zásahy, jak investiční, tak grantové," uvedl.

Provozovatel klubu Jan Piskač zkoušel město žádat alespoň o běžný kulturní grant. Ten mu nakonec přiznán byl, z žádané sumy ale obdržel jen 50 tisíc korun.

„Jako jediný subjekt z dlouhodobě zařazených do žádostí o podporu města v rámci kultury jsme letos nezískali podporu žádnou, později třetinovou," sdělil k situaci provozovatel S-cube Jan Piskač.

Vzpomínka: pátý ročník festivalu Surround of Unity v klubu S-cube. Autor: DENÍK/Veronika Kolesárová

Nejlepší program prodělával nejvíc

Jak sám uvádí, nebyl to jediný problém, se kterým se podnik potýkal.

„Udržet v dnešní době tak velký multižánrový klub na úrovni, jakou jsme si představovali na začátku, není lehké. Přestože jsme investovali finance i čas a snažili se o podporu kulturního dění, klub byl výdělečný minimálně. Paradoxně ty nejlepší body programu prodělávaly nejvíce," okomentoval situaci provozovatel.

Tvořit dlouhodobě program, který nakonec nikdo neocení, je těžké.

„To můžete dělat z nadšení rok nebo dva. Po čtyřech letech už vidíte fakta jasněji," zdůvodnil Jan Piskač.

„Nepřidělené dotace tak byly jen poslední kapkou v naší demotivaci," uzavřel důvody pro konec klubu jeho dřívější provozovatel.

Bar klubu S-Cube v Olomouci

Bar klubu S-Cube v Olomouci

Zájem má majitel restaurace M3

Co bude s prostorem dál, je otázkou, zájem o něj má majitel restaurace M3 Zbyněk Václavík.

„Momentálně máme podepsanou smlouvu na sousedící hospodu, ta projde rekonstrukcí a bude dál normálně fungovat," popsal Zbyněk Václavík.

Se samotným klubem je to složitější, není totiž jisté, jestli by všechny nutné opravy byly finančně dostupné.

O možnostech bude s majiteli prostoru jednat příští týden. Pokud by věci vyšly podle plánu, dočkal by se klub rekonstrukce.

„Ty prostory by bylo potřeba určitě opravit, změnit bych chtěl i koncepci programu. Zatím ale nic z toho není jisté," zakončil Zbyněk Václavík.

Veronika Vimmerová