Čestný předseda Strany práv občanů Zemanovci v celém kraji nasbíral přes 27%, ostatní trojice (Fischer, Dientsbier, Schwarzenberg) se za ním poskládala až s desetiprocentním odstupem.

Jak hlasovala města na Olomoucku najdete ZDE

„Miloš Zeman měl v Olomouckém kraji vždycky trochu navrch, to pro mě překvapení není. Nečekal jsem ale obecný úspěch Karla Schwarzenberga, spíše jsem to viděl na souboj mezi Janem Fischerem a Jiřím Dienstbierem. Levice se ale rozhodla pro Miloše Zemana," komentoval výsledky hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Zároveň dodal, že stejně jako v komunálních volbách rozhodovaly kampaně a známé tváře.

„Šlo spíše o volby osobností než politických stran. Výběr však nebyl až tak zajímavý," poznamenal s tím, že silné osobnosti pro úřad prezidenta musí ještě přijít.

Sledování výsledků voleb v olomouckém Café 87

Sledování výsledků voleb v olomouckém Café 87. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Primátor: Většina populace není levicová

Podle olomouckého primátora Martina Novotného (ODS) volby potvrdily, že většina populace není jednoznačně levicová, akorát se zhruba v posledních deseti letech ukazuje, že nelevicoví voliči k urnám nechodí, protože nemají motivaci.

Zásadním problémem však podle Novotného je oddalování politiky a běžného života.

„Dlouhodobě vnímám, že rozštěpení mezi politickým spektrem a děním ve společnosti se prohlubuje. Výsledky ukazují, že do druhého kola se dostávají osobnosti bez ohledu na podporu a tohle musí politické strany reflektovat," řekl primátor.

Poznamenal, že je třeba, aby se volby staly impulzem k nutnému přeskupení a stranický systém se opět začal přibližovat realitě.

„Je to proces, který bude trvat několit let. Nepůjde o nic lehkého," dodal Novotný.

Sčítání hlasů sledoval v olomouckém Café 87 s přáteli i Tomáš Zabilanský, byť se museli spokojit s notebookem, protože na slíbené plátno nedošlo.

„Schwarzenberg měl zjevně dobrou strategii, když prohlašoval, že počítá s druhým kolem," uvedl.