Milovníci dobrého jídla a pití se za ním mohou vydat v sobotu 16. a v neděli 17. května do Smetanových sadů na výstavišti Flora v Olomouci.

„Na své si přijdou příznivci klasických jídel i odvážlivci, kteří se nebojí experimentů. Návštěvníci poznají tradiční i moderní gastronomii, nové trendy ve vaření a mohou ochutnat za dostupné ceny jídla z restaurací, které patří k regionální špičce. Chceme lidem ukázat, že místní výrobci a restauratéři jsou stejně dobří nebo i lepší než jejich kolegové za hranicemi kraje či republiky," říká za organizátory Pavel Vysloužil.

Na návštěvníky čeká v areálu bohatý program, kdy se na pódiu se vystřídají přední čeští šéfkuchaři Zdeněk Pohlreich či Roman Paulus, šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný, primátor města Olomouce Antonín Staněk a hejtman Jiří Rozbořil, česká miss Eliška Bučková, ale i nastupující kuchařská generace v čele s Jaroslavem Klárem a Přemkem Forejtem.

„Lidé uvidí porcování obří mořské ryby, přípravu opravdové turecké kávy, show s lanýži či chilli papričkami, ukázky molekulární gastronomie nebo servírování whisky," pokračoval mluvčí festivalu Adam Vojáček.

Garden Food Festival v Olomouci - mapa vystavovatelů a atrakcí. Klikněte pro zvětšení

close Garden Food Festival v Olomouci - mapa vystavovatelů a atrakcí zoom_in

Ke vstupence příbor

Při vstupu do areálu, který se v sobotu otevře od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin, obdrží návštěvník vstupenku, příbor a katalog se všemi informacemi a může si koupit festivalovou měnu grešle. Přičemž jedna grešle má hodnotu 25 korun.

„Směnárny grešlí jsou rozmístěny také uvnitř areálu. Za grešle, které jsou na festivalu jediným platidlem, pak návštěvníci mohou nakupovat degustační porce jídel a nápojů," pokračoval mluvčí festivalu.

Pro rodiče s dětmi připravili organizátoři dětskou zónu, kde je připraven bohatý program spojený s vařením a zdravou výživou.

Skleníky zdarma

Návštěvníci si mohou po dobrém jídle a pití odpočinout ve sbírkových sklenících výstaviště, které budou po čas festivalu dostupné zdarma.

„Jedním z partnerů akce je také Český rozhlas Olomouc, se kterým spolupracujeme na akci Den v pohybu. Ta propaguje stejně jako festival zdravý životní styl a koná stejně jako festival

16. května a jen kousek od výstavního areálu," upozornil ještě Adam Vojáček.

Garden Food Festival - mapa parkovišť

close Garden Food Festival - mapa parkovišť zoom_in

Garden Food festival v číslech

70 – celkem se na výstavišti představí na sedm desítek vystavovatelů, z nichž drtivá většina nabídne v různých podobách jídlo a pití

3 – návštěvníci mohou do festivalového areálu vejít třemi vstupy. Vchodem u palmového skleníku, u jezírka poblíž Polské ulice a třetí od pavilonu A. Otevřeno bude v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin

139 – tolik stojí vstupenka na místě, v předprodeji ji lze pořídit za 99 korun. Návštěvník zároveň obdrží příbor, katalog se všemi informacemi. Psi do areálu nemohou, děti do výšky 140 centimetrů mají vstup zdarma.

25 – festivalovou měnou jsou grešle, kdy 1 grešle = 25 korun. Prodávají se balíčky po 10 grešlích a směnárny grešlí jsou rozmístěny také uvnitř areálu. Za grešle, které jsou na festivalu jediným platidlem, pak návštěvníci nakoupí degustační porce jídel a nápojů.

7 – Sedm parkovišť mohou využít návštěvníci festivalu. Hlavní parkovací zóna je v Galerii Šantovka, dále pak staré autobusové nádraží u Tržnice, parkoviště hotelu Ibis, prostor na Zamenhofově ulici, na ulici 17. listopadu, ve Vídeňské ulici nebo na Palachově náměstí

2 – Hned dva hvězdné kuchařské duely čekají na návštěvníky. Duel michelinského šéfkuchaře Romana Pauluse s šéfredaktorem Radiožurnálu Janem Pokorným se uskuteční v sobtou ve 13 hodin. Druhý souboj šéfkuchařů Zdeňka Pohlreicha a olomouckého šéfkuchaře Jaroslava Klára se chystá na neděli, opět ve 13 hodin.