Olomoučtí radní vybrali vítěze veřejné soutěže na zpracovatele projektové dokumentace pro rekonstrukci ulic 1. máje a 8. května. Tato přestavba naváže na opravu Denisové a Pekařské ulice. Projektová dokumentace je ale teprve prvním krokem.

„Vítězné sdružení uchazečů Stavoprojekt Olomouc a Dopravní stavby Projekce by podle smluvních podmínek mělo do 31. listopadu předložit konečnou podobu dokumentace. Na její vypracování město vyčlenilo 3,6 milionu korun,“ řekl Martin Major (ODS), náměstek primátora. Náklady na rekonstrukci podle současných odhadů budou asi 160 milionů korun.

„Dlouhodobě se snažíme získat prostředky na opravu komunikací v centru města mimorozpočtově, z prostředků Evropské unie a některých dalších dotací. Předpokládáme, že bychom mohli získat prostředky z fondů EU ve výši 75 procent z plánovaného rozpočtu,“ dodal Major.

V úseku budoucího olomouckého bulváru, který byl dokončen loni, nahradila původní historické kočičí hlavy nová dlažba. Stanovisko památkářů je v této věci jednoznačné.

„Historické objekty se vyvíjí. K určité architektuře patří jisté povrchy a ty, co byly odstraněny z Denisovy a Pekařské ulice, tam z našeho pohledu měly určitě zůstat. Stejně se díváme i na ulice 1. máje a 8. května,“ řekla Zdenka Bláhová z Národního památkového ústavu.

Podobný názor zastává Kateřina Manková, která v Denisově ulici bydlí.

„Nový povrch se mi vůbec nelíbí, myslím, že ulice ztratila svého historického ducha. Vadí mi také kontrast moderní části ve srovnání s klasickými domy. Když se ulice rekonstruovala, byla jsem přesvědčená, že se žulové kostky vrátí na své místo, ale nestalo se tak,“ řekla.

„Ještě nemáme v rukou projektovou dokumentaci, a tak jsme neřešili ani diskutovaný problém, jestli ponechat na těchto ulicích historické kostky, nebo použít desky stejně jako tomu bylo při posledních úpravách. Při jednáních bychom ale určitě chtěli zohlednit zájmy a potřeby občanů,“ řekl Deníku Major.

Pokud bude projektová dokumentace hotova ve smluvním termínu, rekonstrukční práce na zbývajících ulicích olomouckého bulváru začnou nejdříve v polovině roku 2009. Do té doby je diskuse o povrchu ulic otevřená.

Matej Slávik